DOLAR 31,1227 0.25%
EURO 33,8116 0.54%
GBP 39,5197 0.35%
ALTIN 2.031,85-0,02
BITCOIN 16958935,60%
TÜRKSOY Basın Ödülleri’nde KKTC’ye de yer verildi

TÜRKSOY Basın Ödülleri’nde KKTC’ye de yer verildi

ABONE OL
11 Aralık 2023 00:15
TÜRKSOY Basın Ödülleri’nde KKTC’ye de yer verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) "Basın Ödülleri" Azerbaycan'ın Şuşa kentinde düzenlenen etkinlikle sahiplerini buldu.

Ödüller, 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti Şuşa etkinliklerinin kapanış programı kapsamında sahiplerine takdim edildi.

Törende, Özbekistan'dan "Medeniyet" Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dilbahor Hudayberdiyeva ile "Özbekistan 24" Televizyonu Müdür Yardımcısı Şunkor Choriyev'e, KKTC'den Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) Müdürü Fehmi Gürdallı'ya, Kuzey Makedonya'dan Time Balkan Genel Yayın Yönetmeni Seyyid Emin'e, Moldova'ya bağlı Gagauz Özerk Yeri'nden Gagauz Yazarlar Birliği Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Konstantin Kurtoğlu ile televizyon program yapımcısı Alyona Terzi'ye ve Türkmenistan Televizyon, Radyo ve Sinema Devlet Komitesine ödül verildi.

Türkiye'den de araştırmacı yazar Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, program yapımcısı ve sunucusu Pelin Çift ile program yapımcısı ve sunucusu Esra Gezginci, KKTC'den Araştırmacı Gazeteci-Yazar Mehmet İrşad Esen TÜRKSOY Basın Ödüllerine layık görüldü. Duayen gazeteci İrşad Esen, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle uzun süredir tedavi gördüğü için ödül törenine katılamadı.

Caşın, törenin ardından yaptığı açıklamada, Karabağ'ın sembol şehri Şuşa'da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi ve İrşad Esen için şifa dileklerini paylaştı. Ayrıca İrşad için, Azerbaycan Devlet Başkanı İham Aliyev geçmiş olsun mesajı yayımladı. Mesajında, ''samimiyeti ve mücadeleci ruhu örnek alınacak dost'' olarak bahsetmesi dikkat çekti.

Toprak bütünlüğünün sağlanması nedeniyle Azerbaycan'ı kutlayan Caşın, "Ödülümü kahraman şehitlere armağan ediyorum." dedi.

Gezginci de Şuşa'da olmaktan mutluluk duyduğunu, yaptığı programların TÜRKSOY tarafından ödüllendirilmesinden de gurur duyduğunu belirtti.

Gelecekte Karabağ'da, tüm Azerbaycan'da ve diğer Türk devletlerinde çekimler yapmak istediğini aktaran Gezginci, "Bugün aldığım ödülü Karabağ'da yitirdiğimiz askerlerimize ithaf ediyorum." ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam