DOLAR 31,1033 -0.02%
EURO 33,8138 -0.09%
GBP 39,5590 0.03%
ALTIN 2.029,64-0,10
BITCOIN 16971195,41%
Türkiye Adalet Bakanı, ”Tarafsız ve bağımsız Türk yargısına güvenin” dedi

Türkiye Adalet Bakanı, ”Tarafsız ve bağımsız Türk yargısına güvenin” dedi

ABONE OL
8 Aralık 2023 18:45
Türkiye Adalet Bakanı, ”Tarafsız ve bağımsız Türk yargısına güvenin” dedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve beraberindeki heyet, İçişleri Bakanı Dursun Oğuz’u ziyaret etti. Daha sonra iki bakan beraberlerindeki heyet Merkezi Cezaevi'nde incelemelerde bulundu. Heyet, cezaevindeki bazı atölyeler ve kadınlar koğuşunu gezdi.

Oğuz ve Tunç'a, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Merkezi Cezaevi Müdürü Fatih Erdoğan ve her iki bakanlıktan bazı yetkililer eşlik etti.  Heyet, cezaevindeki bazı atölyeler ve kadınlar koğuşunu gezdi.

BAKANLIKTA GÖRÜŞME

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve beraberindeki heyet, İçişleri Bakanı Dursun Oğuz’u ziyaret etti.

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, yaklaşık 10 gün kadar önce Türkiye ziyaretlerinde Bakan Tunç’la bir araya geldiklerini anımsatarak, iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek konusunda mutabakata vardıklarını kaydetti.

6 Şubat depreminde hayatlarını kaybeden Şampiyon Melekler için düzenlenen organizasyon için Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un verdiği mesajın çok anlamlı olduğunu ifade eden Oğuz, Tunç’a teşekkür etti.

Oğuz, “Acılı ailelerin yüreklerine su serptiniz. Davanın yakından takip edildiğini TC’de de söylediniz, bugün burada da dile getirdiniz. Bu KKTC ve aileler için çok önemli, tabi ki ölenleri geri getirmiyor ama adalet anlamında yüreklere su serpilecek, bir teselli olacak” dedi.

“TÜRKİYE'NİN DAVAYI YAKINDAN TAKİP ETMESİ ÇOK ÖNEMLİ”

Dava için 3 Ocak tarihinin belirlendiğini, bu sürecin takipçisi olacaklarını ifade eden Bakan Oğuz, Türkiye'nin davayı yakından takip etmesinin KKTC için çok önemli olduğunu vurguladı.

Oğuz, Tunç ile ayrıca bazı konularda görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

TUNÇ: YÜREKLERİ YAKAN BİR ACI

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da, misafirperverlikten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türkiye’den kucak dolusu selamlar getirdiklerini söyledi.  

“Öncelikle bağşsağlığı diliyorum, gerçekten yürekler dağlanıyor, yürekleri yakan bir acı” şeklinde konuşan Tunç, 6 Şubat depreminde İsias otelde de 35 sporcu ve KKTC vatandaşının hayatını kaybettiğini ve bundan kendilerinin de çok büyük üzüntü duyduklarını vurguladı.

Tunç, “Şampiyon Meleklerimiz bizim de çocuklarımız” diyerek, acıları tarif etmenin mümkün olmadığını, ailelerin acılarını yürekten paylaştıklarını kaydetti.

6 Şubat depreminin dünya tarihinin en büyük depremlerinden olduğunu dile getiren Tunç, 10 bin kişilik yargı görevlisini bölgeye sevk ettiklerini ve deliller toplandığını, soruşturmaların daha sağlıklı yürütülebilmesi amacıyla seferber olduklarını söyledi.

Toplanan delillerin üniversitelere teknik inceleme için gönderildiğini, tutuklamalar yapıldığını belirten Bakan Tunç, Adıyaman İsias Otel için dava sürecini yakından takip ettiklerini, bu çerçevede 5 tutuklu bulunduğunu ve duruşmanın 3 Ocak tarihinde yapılacağını kaydetti.

''TARAFSIZ VE BAĞIMSIZ YARGI EN DOĞRU KARARI VERECEKTİR''

Bakan Tunç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dava sonuçsuz mu kalacak şeklinde bir endişe hiç olmasın, Türk yargısına güvenelim. Tarafsız ve bağımsız yargı en doğru kararı verecektir. Dava açılmış durumda ama henüz açılmayan davalar da var.”

Adalet Bakanı Tunç, “evlatlarımızın vefatına neden olanlar, kusurlu olanlar yargının vereceği karar doğrultusunda gerekli cezai müeyyideye çarptırılacaktır. Adaletin tecellisinden yanayız” dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bir daha ülkelerimizde bu tür acıların yaşanmaması temennisini de dile getirdi.

KKTC ve Adalet Bakanlığı arasında Adli İşbirliği Anlaşması’nın bulunduğunu ifade eden Bakan Tunç, anlaşma çerçevesinde cezai, hukuki konular yanında diğer konuların sorunsuz bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Hükümlülerin nakli, suçluların iadesiyle ilgili anlaşma çerçevesinde yürüttükleri işler olduğuna dikkat çeken Adalet Bakanı Tunç, bunların sıkıntısız şekilde devam ettiğini, bu ilişkilerin bundan sonra da güçlenerek devam edeceğini kaydetti.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam