DOLAR 28,9893 -0.04%
EURO 31,2484 0.05%
GBP 36,4274 0.02%
ALTIN 1.866,470,01
BITCOIN 1256343-0,86%
Töre’den yeni yasama yılı öncesi mesajlar… “Yaz boyu vekiller tatilde ya da deniz kenarında değildi”
  • Yeni Bakış Gazetesi
  • KIBRIS
  • Töre’den yeni yasama yılı öncesi mesajlar… “Yaz boyu vekiller tatilde ya da deniz kenarında değildi”

Töre’den yeni yasama yılı öncesi mesajlar… “Yaz boyu vekiller tatilde ya da deniz kenarında değildi”

ABONE OL
27 Eylül 2023 12:20
Töre’den yeni yasama yılı öncesi mesajlar… “Yaz boyu vekiller tatilde ya da deniz kenarında değildi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni yasama yılı 2 Ekim Pazartesi başlıyor.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, yeni yasama yılı öncesi TAK muhabirinin sorularını yanıtladı, yeni dönemin ülke için hayırlı olması temennisini dile getirdi.  

Töre, Meclis’te yeni dönemde halkın beklentilerine yanıt veren ve yargı sisteminin beklediği yasaların görüşülmesi umudunu ifade etti.

GEÇMİŞ DÖNEM GÜNDEMDE OLAN 72 TASARININ 26'SI YASALAŞTI

Töre, 2022-2023 döneminde gündemde olan 72 tasarının 26'sının, vekillerin sunduğu 34 yasa önerisinden 10'unun yasalaştığını ifade etti.

Aynı dönemde Başkanlık Divanı'nın 83 karar aldığını ve yürürlüğe koyduğunu, Danışma Kurulu'nun 36 kararı Genel Kurul bilgisine sunduğunu belirten Töre, Genel Kurul gündemindeki 4 yasa önerisi, 4 yasa tasarısı ve 4 karar tasarısının ilk yasama gününde görüşülmeye başlanacağını açıkladı.

"YAZ BOYU VEKİLLER TATİLDE YA DA DENİZ KENARINDAYDI GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL"

Meclis tatili boyunca komite çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Töre, Meclis’in de 3 kez olağanüstü toplandığını hatırlattı.

Meclis Başkanı olarak kendisinin yaz boyu etkinliklere katılmaya devam ettiğini de dile getiren Töre, Meclis’in verimli şekilde çalışmaya devam ettiğini vurgulayarak, “Sanki yaz boyu vekiller tatilde ya da deniz kenarındaydı gibi bir durum söz konusu değil.” dedi.

"MECLİS EGEMENLİĞİN TEMSİL EDİLDİĞİ BİR YER, DİKKATLİ OLUNMALI"

Meclis’in egemenliğin temsil edildiği bir yer olduğuna dikkat çekerek, Meclis’te buna göre hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Zorlu Töre, geçmiş dönemde yaşanan gerginlikleri anımsattı.

Bu gibi gerginliklerin bir daha yaşanmaması temennisini dile getiren Töre, milletvekillerinin davranışlarına dikkat etmesi ve Meclis kürsüsünün işgal edilmemesi yönünde uyarılarda bulundu.

Ayrıca, Meclis binasına yönelik zararların kabul edilemez olduğunu da ifade eden Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, eylemlerde Meclis kapılarının kırıldığını, binaya yumurta atıldığını kaydederek bunların doğru hareketler olmadığını belirtti.

Zorlu Töre, dışarıdan gelen eylemcilerin eylem yapabileceğini ancak bunların tacizkâr olmaması gerektiğini vurgulayarak verilen zararların tamiri için ciddi harcamalar yapıldığını kaydetti, mala zarar verenler hakkında şikayetçi olmamalarının mümkün olmadığını vurguladı.

“GEÇMİŞ DÖNEMDE NİSAP SORUNU YAŞANMADI”

Geçmiş dönemde nisap sorunu yaşanmadığı halde kamuoyuna sanki yaşanmış gibi haberler yansıtıldığını ifade eden Töre “Gecikmeli açılışlar oldu ama nisaptan dolayı Meclis toplanamadı yaklaşımı hiç doğru değil.” dedi.

Bir defa, yerel seçimlere çok az zaman kalması nedeniyle hazırlık yapmak için, ana muhalefet ve iktidar partisinin anlaşması sonucu Genel Kurul toplantısının yapılmadığını belirten Töre, bunun kamuoyuna nisap yetersizliği olarak yansıtıldığını kaydetti.

"TBMM İLE İLİŞKİLER FEVKALADE İYİ"

TBMM ile olan ilişkilerin fevkalade iyi olduğunu ve ilişkilerin güçlendirilmesi için protokoller imzalandığını belirten Töre, eski TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un girişimiyle Meclis Başkanlığı’na kaynak sağlandığını, bu kaynakla Meclis’in eksiklerinin giderileceğini söyledi.

Yeni seçilen TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un ziyaretini de anımsatan Töre, iade-i ziyareti Ekim ayında gerçekleştireceklerini açıkladı.

“MİLLİ DAVA KONUSUNDA TC VE KKTC HÜKÜMETLERİ VE CUMHURBAŞKANLIĞI’NIN ÇİZGİSİNİ BENİMSİYORUZ”

Meclis’in ve kendisinin milli dava konusunda TC ve KKTC hükümetleriyle Cumhurbaşkanlığının çizgisini benimsediklerini ve desteklediklerini ifade eden Töre, eşit egemenliğe vurgu yaptı.

Pile- Yiğitler Yolu konusunda BM’nin tavrına da işaret eden Töre, “Bunun tamamen yanlı bir tutum olduğu ortada. Bizim tek güvendiğimiz KTBK, GKK ve ona bağlı olan kurumlardır.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam