DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
GBP 39,4560 0.03%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15870541,28%
Tatar’dan, Rum lider Hristodulidis’e mektup: Antropoloji Laboratuvarı’na ziyarete hazırım

Tatar’dan, Rum lider Hristodulidis’e mektup: Antropoloji Laboratuvarı’na ziyarete hazırım

ABONE OL
18 Temmuz 2023 17:45
Tatar’dan, Rum lider Hristodulidis’e mektup: Antropoloji Laboratuvarı’na ziyarete hazırım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum lider Nikos Hristodulidis’e mektup gönderdi. Tatar mektubunda, Atlılar toplu mezarındaki çalışmaların başlamasının hemen ardından, Hristodulidis ile birlikte Kayıp Şahıslar Komitesi’nin (KŞK) Antropoloji Laboratuvarı'nı ziyaret etmeye hazır olduğunu bildirdi.

KŞK’nın, sürdürdüğü verimli ve insani açıdan çok önemli çalışmalara destek belirtebileceklerini ve bu desteği yansıtacak yazılı bir ortak açıklama yapmayı faydalı gördüğünü Hristodulidis’e ilettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, “Özel Temsilcim, Rum Müzakereci ile halihazırda bu ortak açıklama üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Beklentim, Rum Liderle birlikte bu ziyareti Temmuz sonu gerçekleştirebileceğimiz yönündedir” dedi.

"KŞK’YA ZİYARET GERÇEKLEŞTİRME HUSUSUNDA GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARMIŞTIK"

Cumhurbaşkanı Tatar yaptığı yazılı açıklamada, Rum lider Hristodulidis’in seçilmesinin ardından, BM Barış Gücü Misyon Şefi’nin daveti üzerine ara bölgede bulunan rezidansında tanışma maksadıyla bir araya geldiklerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

Bu gayriresmi görüşmemizde, samimi bir ortamda diğer konular yanında, önerim üzerine olası bir depreme karşı nasıl iş birliği yapabileceğimizi ele almış, aynı zamanda Kayıp Şahıslar Komitesi’nin yapmakta olduğu insani açıdan büyük önem taşıyan verimli çalışmalarını destekleyecek nitelikte Komiteye bir ziyaret gerçekleştirme hususunda da görüş birliğine varmıştık.”

KŞK’nın, 40 yılı aşkın bir süredir görev yönergesi çerçevesinde, mevcut üç üyenin ortak kararıyla çalışmalarını yürüttüğünü ifade eden Tatar, Atlılar toplu mezarına ilişkin kazı çalışması başlatılması kararının da tam da bu şekilde, üç üyenin onayı ile geçen Ocak ayında alındığını ancak Mayıs ayında başlaması gereken çalışmanın, Rum üyenin tavrından dolayı sekteye uğradığını kaydetti.

"ÇALIŞMANIN 24 TEMMUZ 2023 TARİHİNDE BAŞLAYACAĞI GÜVENCESİNİ ALDIK"

Cumhurbaşkanı Tatar, BM aracılığıyla, Rum muhataplarıyla yaptıkları istişareler sonucunda bu engelin aşıldığını ve ilgili çalışmanın 24 Temmuz 2023 tarihinde başlayacağı güvencesini aldıklarını belirtti.

Rum lider Hristodulidis’e bugün gönderdiği mektupta, Atlılar toplu mezarındaki çalışmaların başlamasının hemen ardından Hristodulidis ile birlikte Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Antropoloji Laboratuvarı'na bir ziyaret yapmaya hazır olduğunu ilettiğini kaydeden Tatar, “Bu ziyaretimizde KŞK’nın sürdürmekte olduğu verimli ve insani açıdan çok önemli çalışmalara destek belirtebileceğimizi ve ziyaretimizin ardından da bu desteğimizi yansıtacak yazılı bir ortak açıklama yapmayı faydalı gördüğümü ilettim” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Özel Temsilcim, Rum Müzakereci ile hali hazırda bu ortak açıklama üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Beklentim, Rum liderle birlikte bu ziyareti Temmuz sonu gerçekleştirebileceğimiz yönündedir” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam