DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
GBP 39,4560 0.03%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15977022,19%
Tatar’dan, Limasol’daki cami saldırısına tepki: Düşmanca bir öfkenin tezahürüdür

Tatar’dan, Limasol’daki cami saldırısına tepki: Düşmanca bir öfkenin tezahürüdür

ABONE OL
26 Ağustos 2023 16:05
Tatar’dan, Limasol’daki cami saldırısına tepki: Düşmanca bir öfkenin tezahürüdür
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs'ta Limasol'da bulunan İbrahimağa Köprülü Camisi'ne (Cedit Cami) yönelik gerçekleşen kundaklama eylemiyle ilgili açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Tatar, saldırının "düşmanca bir öfkenin tezahürü" olduğunu belirterek, faillerin ivedilikle yargı karşısına çıkarılması çağrısı yaptı.

Ersin Tatar'ın saldırı ile ilgili açıklaması şöyle:

"Limasol’da bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camii’ne yönelik gerçekleşen kundaklama eylemi, demokrasi ve fikir özgürlüğü ile açıklanması mümkün olmayan, dünya üzerinde 2 milyardan fazla insanın inancına ve kutsal değerlerine yönelik yapılan düşmanca bir öfkenin tezahürüdür. 

Unutulmamalıdır ki farklı kültürler ve dinler arasında hoşgörü, dünyevi barış ve uyumun temel taşıdır ve farklı inançlara mensup halkların birbirine olan saygısı ve anlayışı için elzemdir…

Tarih boyunca birçok medeniyetin varlığını sürdürebilmesinin temel nedenlerinin başında dinler ve kültürler arası hoşgörü gelmektedir. Farklı dinlerin ve kültürlerin birbirini anlamaya ve saygı göstermeye yönelik çabaları, toplumsal huzurun korunmasını sağlar; bu nedenledir ki yaşanan bu menfur saldırı, hoşgörü ve insanlığın ortak değerlerini koruma çabasını yönelik de bir saldırıdır aynı zamanda.

Tarihi, dini ve kültürel varlıklarımıza yönelik saldırılar karşısında faillerin ivedilikle yargı karşısına çıkarılmasının gerekliliğine dikkat çekerken, bu türden çağdışı saldırıların, tüm dünya insanlığına yönelik bir tehdit olduğunu ve dünya barışını dinamitlediğinin altını çizmek istiyorum."

Rum haber kaynakları, Limasol’da bulunan İbrahimağa Köprülü Camisi'ne (Cedit Cami) 01.10 sıralarında bir kişinin molotof attığını, saldırı sonrasında caminin kapısının ve duvarının zarar gördüğünü bildirdiler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam