DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
GBP 39,4560 0.03%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15896221,84%
Tatar’dan kitabının tanıtımında Birleşik Krallık’a ve Hristodulidis’e çağrı

Tatar’dan kitabının tanıtımında Birleşik Krallık’a ve Hristodulidis’e çağrı

ABONE OL
22 Mayıs 2023 21:10
Tatar’dan kitabının tanıtımında Birleşik Krallık’a ve Hristodulidis’e çağrı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın görevdeki ilk iki yılını konu alan ve Cumhurbaşkanlığı Dış Basın Sorumlusu Kerem Haser tarafından İngilizce olarak hazırlanan “The Vision for Two States in Cyprus” (Kıbrıs’ta İki Devlet Vizyonu) adlı kitap, Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenen etkinlikle tanıtıldı.

Etkinlikte davetlilere hitaben bir konuşuma yapan Cumhurbaşkanı Tatar, “Uzun bir yolculuk oldu. İki yılı aşkın bir süredir bu önemli kitap üzerinde çalışıyoruz.” diyerek, kitabı kaleme alan Kerem Haser’e ve katkı koyanlara teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, görevde bulunduğu sürede, yeni gelişmeler yaşandığını, yeni fikirler geliştirdiklerini belirterek, “Umarım ki görevimizi tamamladığımızda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınacaktır ya da en azından daha fazla kabul görecektir.” dedi.

Etkinliğe katılan İngiliz konuklara teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, konuşmasında, İngiltere ile Kıbrıs’ın ortak, güçlü bağları olduğunu belirtti.

KKTC’de yaşayan birçok İngiliz vatandaşının bulunduğunu belirten Tatar, “Daha iyi bir Kıbrıs için birlikte çalışmalıyız. Ve bunun için sizin desteğinize ihtiyacımız var.” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bir süre önce, Londra’ya yaptığı ziyaretinde temaslarda bulunduğu bazı İngiliz yetkililere de bu konuyu ilettiğini belirterek, “Londra’da görüşmem gereken herkesle görüşemedim, sadece bazı yetkililerle görüşebildim. Kraliçe’nin cenaze törenine ya da Kral’ın taç giyme törenine davet edilmedim. Ve bunu Lordlar Kamarası’ndaki dostlarımıza söyledim ki bizim de orada olmamız gerekirdi çünkü Kıbrıslı Rumlar ne kadar egemense biz de o kadar egemeniz.” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI’NDAN BİRLEŞİK KRALLIK’A VE HRİSTODULİDİS'E ÇAĞRI

Birleşik Krallık’a seslenen Cumhurbaşkanı Tatar, “İngiliz hükümetinden daha fazla şey bekliyoruz çünkü onlar Kıbrıs sorunun geçmişini herkesten daha iyi biliyorlar.” diyerek, Kıbrıs’ta garantör ülkelerden bir olan İngiltere’deki hükümetinin, Kıbrıslı Türklerin egemen eşitliğinin ve uluslararası eşit statüsünün kabul etmesi çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta bir çözümün egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözüm modeli ile mümkün olduğunu yineleyerek, Kıbrıs’ta iki devletli bir çözümün hem Kıbrıs’ta sürdürülebilir bir çözümü hem de Doğu Akdeniz bölgesinde istikrarı sağlayacağına olan inancını dile getirdi.

Bu bağlamda, uluslararası topluma, kendisinin yürütmekte olduğu “iki devlete dayalı” yeni çözüm vizyonunu destekleme çağrısını da yineleyen Tatar, uluslararası topluluğun iki devletli çözüm vizyonuna desteğinin artmakta olduğunu gözlemlediklerini de belirtti.

Konuşmasında Kıbrıs Rum lideri Nikos Hristodulidis'e de çağrı yapan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta çözümden yana olduklarını, adada yan yana yaşayan iki devletin iş birliğine dayalı bir çözüm istediklerini yineledi. Tatar, Kıbrıs’ta iki devletle dayalı bir çözümün adadaki refah seviyesini artıracağına olan inancını bir kez daha vurguladı.

Adadaki iki egemen devletin, ekonomi, turizm, tarım, su kaynakları ve enerji gibi çeşitli alanlarda iş birliği yapabileceğini belirten Tatar, Türkiye’den KKTC’ye gelen suyun ve Türkiye’den KKTC’ye kablo ile getirilmesi planlanan elektriğin paylaşılması gibi konularda adada iki taraf arasında iş birliği yapılabileceği görüşünü yineledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye ile KKTC arasında kablo çekilmesiyle adanın AB enterkonnekte sistemine bağlanabileceğini ifade ederek, ekonominin gelişmesinin elektrik sorunun giderilmesine bağlı olduğunu, her geçen gün elektrik talebinin artmakta olduğunu belirterek, Kıbrıs Rum tarafına Türkiye üzerinden çekilecek kablo ile AB enterkonnekte sistemine bağlanılması projesine destek vermesi çağrısında bulundu.

Rum lider Hristodulidis'e çağrıda bulunan Tatar, “Kıbrıs’ta bir çözüm bulursak tüm Kıbrıslıların önünü açacağız.” diyerek, ada etrafında birçok enerji projesinin olduğunu ancak bu projelerin Türkiye üzerinden Avrupa piyasasına ulaşmasında yaşanan birtakım sıkıntılar yaşandığını, bu nedenle bunların giderilmesi için Kıbrıs’ta uluslararası bir çözüm olması gerektiğini vurguladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam