DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
GBP 39,4560 0.03%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15977022,19%
Tatar’dan İngiltere’ye “öncü ol” çağrısı

Tatar’dan İngiltere’ye “öncü ol” çağrısı

ABONE OL
4 Temmuz 2023 13:45
Tatar’dan İngiltere’ye “öncü ol” çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, temaslarda bulunduğu İngiltere'nin başkenti Londra’da, Cambridge Üniversitesi’nde “Kıbrıs’ta İlerleme için Öneri Yolu” konulu konferans verdi.

Cambridge Üniversitesi Türk Topluluğu tarafından organize edilen ve öğrenci ile akademisyenlerin katıldığı konferansta konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 1982 yılında ekonomi bölümü mezunu olduğu Cambridge Üniversitesi’nde konferans vermekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Selwyn Koleji Quarry Whitehouse Konferans Salonu’nda yer alan konferansta, “Kıbrıs’ta sürdürülebilir bir antlaşma için, Kıbrıs Türk tarafının eşit, egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünün elzem” olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, online olarak da yayımlanan konuşmasında, İngiltere’ye, “Kıbrıs konusuna, yeni bir yaklaşımla yaklaşması, garantör güç olarak yükümlülüklerini yerine getirirken, Kıbrıs Türk halkına eşit statü, fırsat eşitliği ve eşit muamele konusunda öncü olması” çağrısı yaptı.


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, mezunu olduğu Cambridge Üniversitesi’ndeki okul yıllıklarını inceledi.

Tatar'ın yaptığı konuşmada öne çıkanlar şöyle:

Anavatan Türkiye’den 40 mil uzaklıktaki Kıbrıs adası üç kıtanın kesiştiği Doğu Akdeniz’de önemli bir konumda bulunuyor. Ada, doğal gazın bulunmasıyla da bölgede hakimiyet kazanmak isteyen güçler için jeopolitik hesaplarda önemli rol oynuyor.
Kıbrıs Türk halkı tarih boyunca İngiltere ile iyi ilişkiler içinde oldu. 1950’lerde adayı Yunanistan’a bağlama emelleri içinde olan Kıbrıslı Rumlar, 1955-1959 yılları arasında 371 İngiliz askerini öldürdü.
1956 yılında Aralık ayında İngiltere Sömürgeler Bakanı Alan Lennox-Boyd’un Avam Kamarası’na açıkladığı ve iki yıl sonra dönemin İngiliz Başbakanı Harold MacMillian’ın yinelediği taahhütte 'Kraliçe hükümetinin amacı self determinasyona yönelik herhangi bir hareketin Kıbrıs’ın özel durumlarına göre Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslı Rumlardan farksız olarak, gelecekteki statülerine kendileri karar verebilecek şeklinde uygulanması yönündedir. Kraliçe hükümeti, karma nüfuslarda self determinasyonun uygulanmasında olası seçenekler arasında bölünmeyi de  içereceğini tanımaktadır.' şeklinde ibareler yer alıyor.
Görevi sırasında federal temelde bir antlaşma için Annan Planı’na destek veren İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw bugün “iki devlet modeline” destek ifade etti ve bu konuya eski bakan İngiliz basınındaki pek çok makalesinde yer verdi.
Eski Rum Dışişleri Bakanı merhum Nikos Rolandis de Rum tarafının en az 15 çözüm planı ve önerisini reddettiğini açıkça yazdı. Kıbrıs konusunun egemenlik ve statü konusu ve bir tarafın diğeri üzerinde hakimiyet kurma çabası konusu olduğunu ifade etti.
Diplomasi yoluna inanan biri olarak önceki denemelerin başarısızlıkla sonuçlanmasından ders çıkararak bugüne kadar bir antlaşmaya varılamamasının esas nedenini iyi anlamak gerektiğini düşünüyorum. Yarım asırdan fazla bir süredir eşitlik temelinde federal bir uzlaşı için yapılan görüşmeler, Rum tarafının Kıbrıs Adası’nı bir Helen adası olarak görmesi nedeniyle sonuçsuz kalmıştır.
2004 yılında, Annan Planı’na Rum tarafı yüzde 76 hayır oyu kullanırken, Kıbrıs Türk tarafı yüzde 64 evet demiştir. Yine  Türk tarafının tüm çabalarına rağmen 2017 yılında, Rum tarafının adanın eşit ortağı olan Kıbrıs Türk halkı ile güç ve refahı eşit temelde paylaşma hususundaki isteksizlikleri nedeniyle federal temelde bir anlaşma için denenen son şans da sonuç vermemiştir. 
Federal anlaşma temeli  artık çökmüştür ve artık yeni ve taze fikirlerin ilerleme yolu olarak ortaya konulmasının zamanı gelmiştir. İyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde yan yana yaşayan iki devlete dayalı yeni politikamız Kıbrıs Türk tarafının eşit egemenliği ve eşit uluslararası statüsünün kabul edilmesi temelindedir. Kıbrıs Adası’nda tarihten gelen müktesep haklarımızla en az Kıbrıslı Rumlar kadar eşit hak ve statüye sahip olduğumuz gerçeğini her zaman vurgulamaktayız.
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile geçen cuma günü gerçekleştirdiğim telefon görüşmesinde, Guterres açıkça iki taraf arasında ortak zeminin bulunmadığını söyledi.
Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünün kabulünün yeni resmi müzakerelerin başlaması için şart olduğunu anlattım. Egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün kabulünün reddedilmesinin ise, Kıbrıs Türk tarafının müktesep eşitliğini reddetmek olduğunu ve bunun da ortam zemin bulma ve müktesep eşitliğe dayalı bir anlaşmanın sağlanamamasının altında yatan esas neden olduğunu Genel Sekreter’e ifade ettim.
Guterres'e, Kıbrıs konusunda ilerlemenin yolunun BM Genel Sekreteri’nin, Kıbrıs’ta iki tarafın egemen eşitlik hakları ve eşit uluslararası statüsünün iyi niyet misyonu çerçevesinde BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanmasını sağlamasıyla olabileceğini aktardım.
Eski Dışişleri Bakanı Dominic Raab ve İngiltere’nin Avrupa Bakanı Leo Docherty ile makamımda yaptığımız görüşmelerimizde, Kıbrıs Türk halkına İngiltere’nin uygulamakta olduğu adil ve eşit olmayan muamelenin yeniden gözden geçirilmesi konusunu gündeme getirdim. Garantör güç olarak İngiltere’nin her iki tarafa da eşit davranmakla yükümlü olduğunu ilettim. 2004 yılında Kıbrıs Türk halkına uygulanan insanlık dışı izolasyonun sona ermesi yönünde verilen sözlere rağmen bugün halen  narenciyemiz, patatesimiz ve diğer ürünlerimiz için doğrudan ticaret yapamıyoruz. İngiltere’ye ülkeden direkt uçuş yapılamıyor. Yolcuların Türkiye’deki havalimanlarından geçmesi (touch down) hem yolculuk süresini hem de uçuş maliyetini artırmaktadır. İngiltere’de yaşayan 350 binden fazla Kıbrıslı Türk ve KKTC’de yaşayan 10 binden fazla İngiliz, bu haksız durumdan olumsuz olarak etkilenmektedir.  
Gençliğimiz kendi bayraklarıyla uluslararası dostluk maçlarına bile katılamamaktadır.  Yaşam ve gelişim hakkı, insan hakları konusudur ve bu da antlaşma sağlanması konusudur çünkü şu anda Rum tarafı eşitlik temelinde bir çözümü kabul etmeden konfor alanındayken; Kıbrıs Türkleri BM ve AB üye devletlerinin haksız izolasyonları altındadır.  Bu nedenledir ki İngiltere’nin, Kıbrıs Türklerinin varlığını görmezden gelmeden bu büyük haksızlığın sona ermesi için öncü adımlar atması gerektiğine inanıyorum. Artık Kıbrıs Türk halkı için özgürlük ve adalet zamanıdır.
Temmuz 2021’de BM Genel Sekreteri aracılığıyla Rum liderliğine 6 iş birliği önerisi sunduk. Bu 6 öneri; hidrokarbon kaynakları, adanın Türkiye Cumhuriyeti üzerinden Avrupa enterkonnekte sisteme geçmesi, güneş enerjisi ve yenilenebilir enerjiye geçiş, her iki tarafta su kaynaklarının kullanımı, düzensiz göç ve adanın mayınlardan temizlenmesi konularını içeriyor.
Şubat ayında Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinin ardından her iki tarafın depreme hazırlıklı olması konusunda da iş birliği önerisi yaptık.
İki devlet siyasetine gün geçtikçe uluslararası destek artıyor ve bu durum İngiliz parlamenterleri ve medyasında yer buluyor. Bu, KKTC’nin bir başarı öyküsüdür.
İki devlet temelinde bir antlaşmayla her iki taraf kendi ilişkilerini sürdürebilecek ve herhangi bir taraf bir diğeri üzerinde hakimiyet veya tehdit unsuru oluşturamayacak.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen eylül ayında Birleşmiş Milletler 77'nci Genel Kurulu’nda yaptığı tarihi konuşmada uluslararası toplumu KKTC’yi resmi olarak tanıma çağrısında bulunması Kıbrıs Türkleri için tarihi bir dönüm noktası oldu.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Türk halkına verdiği destek çok önemlidir. KKTC’nin Türk Devletler Teşkilatı’na Anayasal ismiyle gözlemci üye kabul edilmesi de Kıbrıs Türk halkının mücadelesinde çok önemli bir adımdır.
KKTC, farklı alanlardaki yatırım ve çalışmalarla giderek gelişmekte ve güçlenmektedir. 144 farklı ülkeden, üniversitelerinde eğitim alan öğrenci KKTC'de bulunuyor. Kendi elektrikli araçlarımızı üretmeye başladık. Ercan Havalimanı yenilendi ve 20 Temmuz’da yeni terminal binasıyla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılmasını bekliyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam