DOLAR 30,9831 0.23%
EURO 33,4810 0.08%
GBP 39,1317 0.22%
ALTIN 2.021,610,49
BITCOIN 1589748-1,48%
Tatar’dan İngiltere’ye: Kıbrıs’ı Gazze’deki trajediye bulaştırma

Tatar’dan İngiltere’ye: Kıbrıs’ı Gazze’deki trajediye bulaştırma

ABONE OL
27 Ekim 2023 11:30
Tatar’dan İngiltere’ye: Kıbrıs’ı Gazze’deki trajediye bulaştırma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bugün Çanakkale’yi ziyaret ediyor. 

Çanakkale Valiliği'ni ziyaret eden Tatar, basına açıklama yaptı, soruları yanıtladı.

Ziyarette, bir basın mensubunun İsrail'in Gazze'ye saldırılarına ilişkin sorusunu yanıtlayan Tatar, bunun kendileri için büyük bir üzüntü kaynağı olduğunu ve Filistin halkına yapılanların asla tasvip edilemeyeceğini söyledi.

Türkiye'de olduğu gibi geçen hafta KKTC'de geçen hafta 3 gün yas ilan ettiklerini hatırlatan Tatar, şöyle konuştu:

"Maalesef masum insanlara karşı, sivillere karşı, çocuklara karşı bu saldırılar devam etmektedir. Kıbrıs Türkü de bunu büyük bir üzüntüyle izlemektedir. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrılarına aynen katılıyorum. Netice itibarıyla büyük bir insanlık trajedisi, dramı yaşanmaktadır. Maalesef dünya buna seyirci kalıyor. Bu da bizi gerçekten endişelendiriyor. Bir an evvel bütün bu katliamların ve insanlığa yönelik asla kabul edilemeyecek saldırıların durması gerektiğini buradan ben de ifade etmek istiyorum. Hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum, ailelerine ve oradaki insanlara sabırlar diliyorum."

“KIBRIS, GAZZE’DEKİ ACI TRAJEDİYE BULAŞTIRILMAMALI”

Cumhurbaşkanı Tatar, başka bir soru üzerine, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) kontrolündeki bölgeye Almanya özel kuvvet birliklerine bağlı askerlerin gelmesine değindi.

Bu konuyla ilgili daha önce bir açıklama yaptığını anımsatan Tatar, şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs'ın garantör ülkesidir. Uluslararası anlaşmalara bağlı olarak garantör ülkenin onayı olmadan başka yabancı silahlı güçlerin veya silahlı askerlerin oraya yerleşmesi asla doğru değildir, hukuki değildir, meşru değildir. Bunu bu şekilde değerlendirirken, benim yaptığım açıklama üzerine karşı taraftan gelen bir açıklamada, bu askerlerin 'Filistinli ve İsrailli sivillere yardımcı olmak için oraya geldikleri' ifade edilmektedir.

Ben buradan bir kez daha İngiltere'ye seslenmek istiyorum. İngiltere'nin iki üssü var Kıbrıs'ta, egemen üsler. Bu egemen üslerde elbette İngiltere kendi hakkını hukukunu koruyabilir ama Kıbrıs'ı böyle bir trajediye bulaştırmamaları lazım. Neticede Kıbrıs oraya yakın bir coğrafyada, çok yakın bir bölge. Dolayısıyla çok dikkatli olunması gerekmektedir. Gerek diğerleri gerek İngiltere'nin, Kıbrıs'ı, Kıbrıs'ın kendi güvenliğini asla o bölgedeki bu kabul edilemeyen çatışmaya dahil etmemeleri gerekmektedir."

* İngiltere'nin 1960 yılından bu yana adanın güneyinde 2 askeri üssü (Dikelya ve Ağrotur) bulunuyor. Üsler, "Egemen İngiliz Üsleri" statüsüne sahip ve İngiliz hukukunun geçerli olduğu İngiliz toprağı sayılıyor. Yaklaşık 254 kilometrekarelik alana yayılan iki üste yaklaşık 3 bin İngiliz askerinin görev yaptığı tahmin ediliyor. Sivil kullanıma açık 18 kilometrekarelik bölümde ise yaklaşık 12 bin Kıbrıslının yaşadığı tahmin ediliyor.

ALMAN ÖZEL KUVVETLER TİMİ KIBRIS'TA

Almanya, 18 Ekim'de Güney Kıbrıs'a hazırda bekleyecek bir özel kuvvetler timi (KSK) göndermişti. Bu timin görevi, Orta Doğu'daki krizin tırmanması ve ticarî uçuşların durması durumunda Alman vatandaşlarını ve diplomatik personeli tahliye etmek olacak. Aynı ekip rehinelerin serbest bırakılması konusunda da uzmanlaşmış durumda.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam