DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
GBP 39,7661 0.47%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 19492901,94%
Tatar, Direniş Bayramı’nda yineledi: Önce tanınma, sonra müzakere

Tatar, Direniş Bayramı’nda yineledi: Önce tanınma, sonra müzakere

ABONE OL
1 Ağustos 2023 12:10
Tatar, Direniş Bayramı’nda yineledi: Önce tanınma, sonra müzakere
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle düzenlenen mukavemet yol koşusunun ödül töreninde yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi.

Tatar, TMT Mücahitler Derneği’nde gerçekleşen törende yaptığı konuşmada Kıbrıs’ın 1571’de 80 bin şehit verilerek fethedildiğini, Kıbrıs Türkünün 1878’de başlayan İngiliz sömürge döneminde nelere maruz kaldığının herkesin bilincinde olduğunu, ama Kıbrıs Türkünün Türk askerinin mutlaka adaya geri geleceğini bilerek varlığını sürdürdüğünü söyledi.

MENDERES, ZORLU, DENKTAŞ VE KÜÇÜK’Ü ANDI

Türk Mukavemet Teşkilatı'nın kuruluşunda dönemin Türkiye Başkanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu, KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve Kıbrıs Türkünün varoluş ve özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün gayret ve çabalarının önemli olduğunu kaydeden Tatar, Menderes, Zorlu, Denktaş ve Küçük’ü önemle yad etmek istediğini belirtti.

Ersin Tatar, Kıbrıs adasının Yunanistan ile birleştirilmesine müsaade edilmeyeceğini tüm dünyaya o dönemde verilen destansı mücadele ile duyurulduğunu kaydetti.

Adanın Yunan yapılması için çok oyunlar oynandığını ifade eden Tatar, 1950’lerde İngiltere’nin iki egemen üs karşılığında adadan çıkması ve adanın Yunanistan’a bağlanması için ikna edildiğini, bu amaçla adaya nüfus taşındığını, bunun İngiliz kayıtlarında bulunduğunu kaydetti. Tatar, bu amaçla (Türk olmayan) nüfusun 100 binlerden 400 binlere çıkarılarak, adanın asimile edilmeye de çalışıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, adanın Yunan olması için Kıbrıs’ta kilisenin ve Yunan cuntasının çabalarına Kıbrıs Türkünün direndiğini ve 1974 Barış Harekatı'nın yolunu açarak Kıbrıs’ta yeni bir dönemin başlamasına vesile  olduğunu belirtti.

"RESMİ MÜZAKERELERİNE ANCAK İKİ EGEMEN DEVLET TEMELİNDE BAŞLANABİLİR"

Adada ancak iki egemen devlet temelinde çözüm siyasetinin daha da kökleşmesi gerektiğini de belirten Tatar, resmi müzakerelerine ancak iki egemen devlet temelinde ve Kıbrıs Türkünün eşit uluslararası statüsünün kabul görülmesiyle başlanabileceğini, Kıbrıs Rum lider Nikos Hristodulidis’le 28 Temmuz’da ara bölgede bir araya geldiklerinde de bunu aktardığını belirtti. Tatar, bu siyasete Türkiye’nin de tam destek verdiğini kaydetti.

KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olarak katılmasıyla, tüm dünyaya adada iki ayrı devlet, iki demokrasi, iki halk olduğunun gösterildiğini belirten Tatar, “Artık, bir federasyon çatısı altında görüşmelere, anavatanla bağların kopartılmasına, AB içerisinde tek egemenliğe, bizlerin osmosis yoluyla zaman içerisinde tüketilmesine, zaman içerisinde AB içerisinde buranın Rum ve Yunanın egemen olacağı bir statüye dönüşmesine asla müsaade etmeyeceğimizi tüm dünyaya haykırıyoruz” dedi.

Devlet sahibi olmanın öneminin devamlı olarak yeni nesillere anlatılması gerektiğini kaydeden Tatar, Kıbrıs türkünün bekasının kendi çatısı altında olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türküne yakışanın devlet sahibi bir halk olarak devam etmesi olduğunu kaydeden Tatar, tüm bunların hayat bulması için KKTC’ye sahip çıkmak ve mukavemet ruhunu devam ettirmenin en büyük temennisi olduğunu ifade etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam