DOLAR 30,9831 0.23%
EURO 33,4810 0.08%
GBP 39,1317 0.22%
ALTIN 2.021,610,49
BITCOIN 1589748-1,48%
Tarihi misyonu olan pil fabrikasına KKTC Anı Evi yapılıyor

Tarihi misyonu olan pil fabrikasına KKTC Anı Evi yapılıyor

ABONE OL
13 Kasım 2023 09:10
Tarihi misyonu olan pil fabrikasına KKTC Anı Evi yapılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski MKE Antalya Pil Fabrikası (ANTPİL), 1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekâtı’nda Ada’ya çıkan Mehmetçiklerin Türkiye ile bağlantısını sağlayan telsizlerin pillerini üretmişti.  Bu tarihi emeğin hatırasına Kepez Belediyesi tarafından fabrika yerleşkesine KKTC Anı Evi yapılıyor.

Antalya Pil Fabrikası, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan çeşitli pil ve bataryaları üretmek amacıyla kuruldu. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin pil ve batarya ihtiyacını karşılamak için 3 vardiya çalıştı.

Kepez Belediyesi, bu tarihi vardiyanın hatırasını KKTC Anı Evi Projesi ile yaşatacak. Fabrika yerleşkesindeki tek katlı yönetici binası, restorasyon çalışmasıyla anı evi haline getiriliyor.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Başbakan Yardımcısı, Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’na proje hakkında bilgi verdi. Anı evinde, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın önemi ve Türk toplumuna yapılan zulüm, baskı ve katliamlar döneminin fotoğrafları, belgeleri ve gazeteleriyle anlatılacak.

Barbarlık Müzesi de, KKTC Anı Evi’nde canlandırılacak.

Anı Evi, KKTC’nin tarihinin, doğal güzelliklerinin ve yöresel kültürünün tanıtıldığı bir kent müzesi şeklinde tasarlanacak.

Başkan Hakan Tütüncü, MKE Antalya Pil Fabrikası’nın kuruluş amacının ve 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndaki tarihi görevinin hatırasına projelendirdikleri KKTC Anı Evi’ni, önümüzdeki günlerde hizmete açacaklarını belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam