Rehine takasında son durum: Hamas 17, İsrail 39 kişiyi daha serbest bıraktı

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların 49'uncu gününde devreye giren 4 günlük insani aranın ardından başlayan rehine takası da sürüyor.

1 İsrailliye karşılık 3 Filistinlinin takas edileceği anlaşma kapsamında, toplamda 50 İsrailli ile 150 Filistinli esir takas edilmesi gerekiyor.

3. TAKAS YAPILDI

Hamas, 13 İsrailli, 3 Taylandlı ve 1 Rus rehineyi Uluslararası Kızılhaç Komitesi'ne teslim etti. İsrail ordusu 14 İsraillinin serbest bırakıldığını açıkladı.

İsrail'in de Filistinli 39 rehinenin serbest bırakmasının ardından takas 3. takas işlemi sona erdi. 39 kişinin tamamın ise çocuk yaşta.

Hamas’ın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çabalarına ve Rusya'nın Filistin davasını destekleme konusundaki tutumuna yanıt olarak, İslami Direniş Hareketi Hamas, Rus vatandaşlığına sahip bir tutukluyu serbest bıraktı" denildi.

Hamas ve İsrail arasında varılan mutabakat kapsamında, şu ana kadar, Gazze Şeridi'nden 39 İsrailli kadın ve çocuk esir, İsrail hapishanelerinden de 117 Filistinli kadın ve çocuk esir serbest kalmış oldu. 13'ü Taylandlı, 1 Filipinli, 1'i de Rusya vatandaşı olmak üzere 15 kişi de, anlaşılan sayı dışında Hamas tarafından serbest bırakıldı.

  2. TAKAS CUMARTESİ GECESİ YAPILDI

İsrail ile Hamas arasında yapılan anlaşma gereği, Gazze’deki 13 İsrailli ve 4 Taylandlı toplam 17 rehine daha Cumartesi gecesi serbest bırakıldı. Bu 13 kişinin içerisinde yaşları iki, dört, altı ve dokuz olan dört çocuk ve 85 yaşında bir kadın da bulunuyor.

Hamas ise İsrail hapishanelerinde esir bulunan 39 Filistinli de bu sabah Batı Şeria'da serbest bırakıldı.

Katarlı bir sözcü 39 Filistinli tutsaktan 33'ünün çocuk, altısının kadın olduğunu söyledi.

ATEŞKES SÜRERKEN...

İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'ya dün geceden sabaha düzenlediği baskınlarda en az altı Filistinli öldürüldü.

KASSAM TUGAYLARI, İSRAİL İLE ÇATIŞMALARDA 4 KOMUTANININ ÖLDÜĞÜNÜ AÇIKLADI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıları sırasında 4 komutanının hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada, biri Askeri Konsey üyesi Ahmed el-Gandur (Ebu Enes) olmak üzere, Vail Receb, Rafet Selman, Eymen Sıyam'ın çatışmalarda yaşamını yitirdiği kaydedildi.

"Komutanlar, Aksa Tufanı sırasında çeşitli cephelerde kahramanca ve şerefle şehit oldular" denilen açıklamada, söz konusu komutanların vefatlarına ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

Açıklamada ayrıca, "Kanları mücahitlerimize nur, işgalcilere de ateş olsun diye komutanlarımızın yolunu takip edeceğimize dair Allah'a söz veriyoruz" ifadelerine yer verildi.

BİRİNCİ TAKAS CUMA GECESİ YAPILMIŞTI

Cuma günü Gazze’deki 13 İsrailli, 10 Taylandlı ve bir Filipinli olmak üzere toplam 24 rehine serbest bırakılmıştı.

Bu 13 kişinin içerisinde yaşları iki, dört, altı ve dokuz olan dört çocuk ve 85 yaşında bir kadın da bulunuyordu.

İsrail hapishanelerinde eser bulunan 39 Filistinli de Batı Şeria’da serbest bırakıldı. Büyük kısmı hüküm giymemiş bu 39 kişi içerisinde 24 kadın ve 15 erkek çocuğu bulunuyordu.

  İNSANİ YARDIMLAR GAZZE'YE ULAŞIYOR

 Birleşmiş Milletler, rehine takası sırasındaki duraklamanın Gazze üzerinden yapılan insani yardımları arttırma imkanı verdiğini duyurdu. 

Refah sınır kapısına 200 kamyon gönderildi, Gazze'deki kabul noktasında 137 kamyon mal boşaltıldı.

Dört tank yakıt ve dört tank yemeklik gaz Mısır'dan Refah geçişi yoluyla Gazze Şeridi'nin güneyindeki BM insani yardım kuruluşlarına aktarıldı. 

BM açıklamasında 129.000 litre yakıtın Gazze'ye girdiği belirtildi.

İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nden yapılan açıklamada cumartesi günü Gazze'nin kuzeyine 61 kamyon yardım ulaştırıldığı ve bunun 7 Ekim'den bu yana en büyük sayı olduğu kaydedildi.

Tel Aviv, Hamas tarafından serbest bırakılan her 10 rehine için çatışmalara verilen dört günlük aranın bir gün daha uzatılacağını duyurdu.