DOLAR 27,1178 0.45%
EURO 28,9379 0.55%
GBP 33,3689 -0.19%
ALTIN 1.674,400,05
BITCOIN 721127-0,95%

Pervin Hanım Niye Konuşmuyorsunuz

ABONE OL
6 Mayıs 2015 08:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polis Genel Müdürlüğü görevini hala vekaleten yürüten ve Aralık ayı itibarıyla yaş haddinden emekliye ayrılması gündemde olan Pervin Gürler’in de içinde yer aldığı  2006 yılında yaşanan bir kaçırılma olayı yeniden gündeme geldi. 18 Mayıs 2006 yılında, Polis Genel Müdürlüğü’nün yetkisi olmadığı halde Pile köyünde bir operasyon düzenleyerek burada ikamet eden bir işadamının bölgeden çıplak ve başına torba geçirilmiş bir vaziyette kaçırması, dönemin yazılı basınında günlerce yer aldı. Yapılan operasyonda kaçırılan işadamının daha sonra dönemin Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nü yürüten Pervin Gürler’in karşısına başına torba geçirilmiş ve çıplak vaziyette getirildiği anımsatılırken, operasyonun hangi makamdan izin alınarak yapıldığı ise bugün hala bilinmiyor.

Afrika: Talimatı Gürler verdi

Konuyla ilgili Afrika Gazetesi’nde yayınlanan bir haberde operasyonun Pervin Gürler’in talimatıyla yapıldığı iddia edilirken, insanlık dışı muamelelere maruz kalan işadamının düzenlenen bu operasyonun dışında da asılsız suçlamalara da maruz kaldığı ifade edildi.

“Yasadışı”

Operasyonun yapıldığı dönemde Rum Devlet Radyosu tarafından yayınlanan bir haberde Kıbrıs Türk Polislerinin Pile köyüne yetkileri olmadığı halde operasyon düzenlediği belirtilirken, operasyonda 13 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Dönemin Rum yetkilileri  operasyonu yasadışı ilan ederek BM’ye şikayet duyurusunda bulunmuşlardı. Yaşanan olayla ilgili BM’nin hazırladığı raporda ise Türk ve Rum polisinin Pile köyünde herhangi bir yaptırım gücünün olmadığı belirtildi.

Pervin Gürler’in söz konusu tarihte uluslararası anlaşmalara uymayarak yasa tanımaz bir biçimde düzenlediği operasyonu kimin direktifiyle ve kimi yakalamak için yaptığı ise günümüzde hala merak konusu olmayı sürdürüyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam