DOLAR 31,3266 0.29%
EURO 33,9357 0.16%
GBP 39,6508 0.24%
ALTIN 2.059,120,32
BITCOIN 1923478-2,24%
Pakistan’ın Bağımsızlık Günü için ilk tebrik KKTC’den geldi

Pakistan’ın Bağımsızlık Günü için ilk tebrik KKTC’den geldi

ABONE OL
15 Ağustos 2023 07:55
Pakistan’ın Bağımsızlık Günü için ilk tebrik KKTC’den geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pakistan, 14 Ağustos 1947'de kazanılan bağımsızlığın 76'ncı yıl dönümünü kutluyor.

Ülkenin kurucu lideri Muhammed Ali Cinnah tarafından 76 yıl önce bağımsızlık ilan edilmişti.

KKTC, Pakistan'ın Bağımsızlık Günü'nü tebrik eden ilk ülke oldu.

14 Ağustos, saat 02.00'de Dışişleri Bakanlığı'nca yayımlanan mesajda, "Pakistan'ın Bağımsızlık Günü'nü en içten dileklerimizle kutlar, Pakistan halkına refah ve esenlikler dileriz." denildi.

#Pakistan’ın Bağımsızlık Günü'nü en içten dileklerimizle kutlar, Pakistan halkına refah ve esenlikler dileriz. pic.twitter.com/y0wif8fRf6

— Dışişleri Bakanlığı (@KKTC_Disisleri) August 14, 2023

PAKİSTAN'IN BAĞIMSIZLIĞI

İngiltere'nin sömürgesi Britanya Hindistanı'nda Müslüman ahalinin haklarını savunmak için 1906'da kurulan Tüm Hindistan Müslüman Ligi (AIML), zamanla bağımsızlığı talep eden bir politika izlemeye başladı.

Muhammed İkbal, 1930'da Allahabad'da Tüm Hindistan Müslüman Ligi'nin açılış konuşmasında yaptığı konuşmada, Müslümanlar için ayrı ve bağımsız bir devletin gerekliliğine dikkati çekti.

İkbal'in bu konuşması, "Pakistan'ın kuruluşu yönünde ilk ciddi adım" olarak nitelendirildi.

23 Mart 1940'ta Lahor'da toplanan Tüm Hindistan Müslüman Ligi, Britanya Hindistanı'ndaki Müslümanlar için ayrı bir devlet talebini içeren Lahor Tasarısı'nı kabul etti.

Pakistan'ın isminin İngiliz yönetimi altında, o dönemde Müslümanların çoğunlukta bulunduğu eyaletlerin isimlerinden alıntılar yapılarak oluşturulduğu kanaati hakim.

Buna göre, Pencap'tan "P", Afganiye'den (Bugünkü adıyla Hayber Pahtunhva ) "A", Keşmir'den "K", Sindh'ten "S" harfleri ve Belucistan'dan "tan" eki alınarak "Pakistan" ismi oluşturuldu.

Devam eden süreçte İngiltere'nin Hindistan'daki son Genel Valisi Lord Mountbatten, 3 Haziran 1947'de bölünmenin gerçekleştirildiğini duyurdu.

Bunun üzerine, AIML, Muhammed Ali Cinnah'ı Pakistan'ın Genel Valisi seçti ve Cinnah, 7 Ağustos'ta Yeni Delhi'den Karaçi'ye "Pakistan'ın ilk Genel Valisi" sıfatıyla geldi.

Britanya Hindistanı, 1947'nin 14 Ağustos'unu 15 Ağustos'a bağlayan gece resmen bağımsız olarak ikiye ayrıldı.

O tarihte, Kadir Gecesi 14 Ağustos'a denk geldiği için Pakistan'ın bağımsızlık günü 14 Ağustos olarak kabul edildi.

İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olan bağımsız Pakistan'da ilk devlet başkanlığını, İngiliz Kralı'nı temsilen "Genel Vali" sıfatıyla AIML lideri Muhammed Ali Cinnah yaptı.

1956'dan sonra ise İngiliz Kralı'nın Pakistan Devlet Başkanlığı yasal olarak kaldırılarak Pakistan Genel Valiliği yerine "Pakistan Cumhurbaşkanlığı" makamı oluşturuldu.

İlk cumhurbaşkanı ise 4'üncü Genel Vali İskender Ali Mirza oldu.

İlk başta Hindistan'ın doğu ve batısında Müslümanların yoğun olduğu bölgelerde kurulan Pakistan, 1971'de ikiye ayrıldı ve Doğu Pakistan, "Bangladeş" adıyla bağımsızlığını ilan etti.

KKTC İLE İLİŞKİLER

15 Kasım 1983'te bağımsızlık ilanı sonrası Pakistan, Bangladeş'le birlikte KKTC'yi tanımış ancak iki ülke de ABD ve İngiltere’nin baskıları ile bu kararlarından vazgeçmişti.

20 Temmuz 2021 öncesi Pakistan'ın Türkiye Büyükelçiliği'nden bir heyet, KKTC'ye 3 günlük bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyarete ilişkin Pakistan'ın Türkiye Büyükelçiliği'nden yapılan duyuruda ise "KKTC" ifadesi kullanılmıştı.

Ankara'nın çok yakın ilişki içerisinde olduğu İslamabad yönetiminin, KKTC konusunda somut adımlar atması öngörülüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam