DOLAR 31,1227 0.25%
EURO 33,8116 0.54%
GBP 39,5197 0.35%
ALTIN 2.031,85-0,02
BITCOIN 16958935,60%
Öztürk, Chabat’ın önünden ihbarda bulundu: KKTC’deki örgütlü toprak alımı bu evden yapılıyor
  • Yeni Bakış Gazetesi
  • KIBRIS
  • Öztürk, Chabat’ın önünden ihbarda bulundu: KKTC’deki örgütlü toprak alımı bu evden yapılıyor

Öztürk, Chabat’ın önünden ihbarda bulundu: KKTC’deki örgütlü toprak alımı bu evden yapılıyor

ABONE OL
9 Aralık 2023 15:35
Öztürk, Chabat’ın önünden ihbarda bulundu: KKTC’deki örgütlü toprak alımı bu evden yapılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Birlik Partisi (UBP) İskele Milletvekili Yasemi Öztürk, ekim ayında, faaliyetleri nedeniyle kapatılması çağrısı yaptığı, Girne’de “Kuzey Kıbrıs Yahudi Merkezi” adıyla faaliyet gösteren Yahudi örgütü Chabat ile ilgili bugün basın açıklaması yaptı.

Öztürk'e Chabat'ın Karaoğlanoğlu bölgesinde faaliyet gösterdiği merkez önündeki basın açıklaması sırasında Yukarı Girne Muhtarı Tuğçe Ören de eşlik etti.

Filistin bayraklı bir grubun da destek verdiği ve zaman zaman sloganlar attığı basın açıklamasında polis de geniş güvenlik önlemleri aldı.

Açıklamasına "Vatandaşlarım için buradayım." diyerek başlayan Yasemi Öztürk, "Bu gördüğünüz evde ülkemizde 2008 yılından itibaren sessiz sedasız faaliyet gösteren ve balkonunda da Gazze’de soykırım yapan çocukları öldüren ve hastaneleri bombalayan Netanyahu’nun bağlı olduğu Chabad örgütünün tabelası asılıydı. O tabelanın kaldırılması için iki ay çaba gösterdim. Ülkemizde yasal hiçbir izni olmayan bir örgüt, bu evin balkonuna, 'Kuzey Kıbrıs Tüm Yahudilerin Merkezi'  tabelası asmıştı. Eğer bugün bu tabela kaldırıldıysa, demek ki yasal olmadığı için kaldırıldı." dedi.

"Merkez olarak burayı gösteren Chabad, ülkemizde faaliyete geçmeden önce 27 Haziran 2007 tarihinde adada  yaptıkları toplantıda, 'Yahudiliği Kıbrıs'a Getirmek' üzere karar almışlar." diyen Yasemi Öztürk, "Böyle bir kararın yasal izni olur mu?" sorusunu yöneltti.

"ÜLKEMİZDEKİ ÖRGÜTLÜ, TAŞINMAZ VE TOPRAK ALINMASININ, BU EVDEN YAPILDIĞINI TÜM KAMUOYUNA İHBAR EDİYORUM"

Öztürk, 2008 yılında "sözde hahamları" Chaim Hillel Azimov’u, “Kuzey Kıbrıs'ın Yahudiliğe adanmış ilk merkezini açmak üzere Mart 2008'de Girne'ye taşındı.” diyerek duyurduklarını belirterek, bu durumdan KKTC’de kimsenin haberi olmadığını ifade etti. Yasemi Öztürk, şöyle devam etti:

"Yani niyetleri çok açık. Onun için bunlara dini hoşgörü, din özgürlüğü veya aldıkları taşınmazlara ülkemize döviz getiriyor ve ekonomi canlanıyor diye bakılacak bir durumumuz yok. Bunun adı ilk önce kolonileşmek, sonra da resmen işgal demektir.  

Onun için ülkemizde Chabad’ı istemiyoruz… Bu ev tamamen mühürlensin…

İçişleri Bakanlığı'na Chabad temsilcisi olan Azimov’un deport edilmesi ile ilgili müracaatım var. Yerine getirilsin. 

Ülkemizdeki örgütlü, taşınmaz ve toprak alınmasının, bu evden yapıldığını tüm kamuoyuna ihbar ediyorum.

KKTC’nin geleceğinde en büyük sorun ve asıl tehlike,  dünyadaki gizli faaliyetleri ile tanınan Chabad örgütü olduğuna burada ve huzurunuzda kamuoyuna bilgilendirmek için dikkat çekiyorum.

KKTC, Gazze’de çocukları  öldüren soykırım yapan bir örgüte ev sahipliği yapamaz. Bu şeytani örgüte satacak bir karış toprağımız yok!"

CHABAD NEDİR?

Lubavitch, Habad ve Chabad-Lubavitch olarak da bilinen Chabad, Ortodoks bir Yahudi Hasidik (18'inci yüzyılda Doğu Avrupa’da  kurulan, dindarlık yönü ağır basan hareket) hanedanıdır. Chabad, özellikle sosyal yardım faaliyetleri nedeniyle dünyanın en tanınmış Hasidik hareketlerinden biridir. Dünyadaki en büyük Hasidik gruplardan ve Yahudi dini kuruluşlarından biridir. Günümüzde merkez olarak ABD ve İsrail’i kullanıyor.

KUZEY KIBRIS YAHUDİ MERKEZİ HAKKINDA

Chabad KKTC ya da bilinen adıyla “Kuzey Kıbrıs Yahudi Merkezi” 2008 yılında faaliyete geçti.

Sinagog ve dil okulu olarak da bilinen merkezin, hahambaşı ise (Almanya) Berlin'deki Chabad Lubavitsh Yahudi Merkezi'nden çıkma Chaim Hillel Azimov.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam