DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
GBP 39,7661 0.47%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 19503581,98%
Oğuz’dan muhalefetin ithal et eleştirilerine yanıt: Serbest piyasa da bir yere kadar

Oğuz’dan muhalefetin ithal et eleştirilerine yanıt: Serbest piyasa da bir yere kadar

ABONE OL
2 Mayıs 2023 14:55
Oğuz’dan muhalefetin ithal et eleştirilerine yanıt: Serbest piyasa da bir yere kadar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gündemin güncel konuşmalar olduğu Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda üretim ve et fiyatları konuşuldu.

Genel Kurul'da ilk güncel konuşmayı yapan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali, “Et Fiyatları Bağlamında Gıda Enflasyonu ve Ölü Taklidi Yapan Hükümet” konulu konuşmasından satırbaşları şunlar:

Et ithalatı kararı 50 bin kişiyi doğrudan etkileyecek olumsuz bir karar. Buna etki eden tek şey vitrin fiyatları mı?
Bir kilo etin de, bir kilo sütün de maliyetinin Hayvancılık Dairesi tarafından hesaplanması gerekiyor, dairenin yurttaşı ilgilendiren ciddi bir faaliyet duyurusu yok.
Bir yılda, hayvan besleme girdisinde yüzde 25’lik artış yaşandı. Kuzu etinde yüzde 117’lik, dana etinde yüzde 150’lik, sütte yüzde 72’lik, yoğurtta yüzde 63’lük artış yaşandı. Hayvancılık Dairesi ne yapıyor?.. Bakanlık ne yapıyor? Şimdi denetim yapmayacaksa ne zaman yapacak?
Bebeği olan anneler gramla kıyma almak durumunda kalıyor. Bu durum  herkesi kaygılandırılmalı.
Et ithalat kararı bir tehdit mi, popülist bir yaklaşım mı karar veremedim… Bu ülkedeki emekçi ve yetiştirici gözden çıkarıldı.
KKTC’de hayvan eksikliği olduğuna dair bir açıklama duymadık. Yüksek et fiyatlarını aşağıya çekecek önlemler almak gerekiyor. Hükümet "ölü taklidi" yapmak yerine bu fiyatları aşağıya çekebilir.

Şahali'nin ardından CTP Lefke Milletvekili Salahi Şahiner, “TÜK’ün Bitmek Bilmeyen İhale Korkusu” konulu güncel konuşma yaptı. Şahiner2in kmonuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Hayvancılıkta ve üretimde en kötü dönem yaşanıyor. Üretici traktörünü tarlaya değil, kahveye gitmek için kullanıyor. Derdi üretici, üretim olmayan bir Tarım Bakanlığımız var…
TÜK için 100 milyon dolara yakın ihalesiz ve şaibeli mal alım için yasa gücünde kararname hazırlandı, bunun geri çekilmeli
Meclis’in, muhalefetin işi gücü yok da Sayın Dursun Oğuz ve ekibinin neyi, nereden ve hangi fiyata aldığını mı takip edecek?
Doğrudan alımlarla ilgili kararname de hukuka aykırı.

Şahali ve Şahiner'in ardından kürsüye çıkan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz eleştirileri yanıtladı. Oğuz'un öne çıkan açıklamaları şu şekilde:

Et fiyatındaki artış her yıl belirli dönemlerde gündeme geliyor. Bu popülist bir tavır.
6 aydır arpa fiyatlarında değişiklik olmadı. Binboğa’yı yeme zam yapmaması için baskıladık. 6 ayda 250 milyon TL’lik desteğin dışında hayvancıya 57 milyon TL’lik arpa desteği sağladık.
Ülkedeki 2023 itibarıyla ülkede 315 bin küçükbaş, 69 bin 500 de sığır var. Bu rakamlar çok mu iyi? Değil ama hayvancılık gelişiyor. ‘Hayvancı battı- bitti’ diye bir şey yok. Devlet desteği veriyor, hayvan sayısı artıyorsa, hayvan fiyatları neden yükseliyor? Serbest piyasa da bir yere kadar… Bakanlar Kurulu bu kararı almak zorunda kaldı. Bunu birini zora koşmak, denetim altına almak için değil, fiyat istikrarı için yaptık. Kimse hayvancı düşmanı değil. Hele bu hükümet hiç değil. Üretimin de, üreticinin de yanındayız.
Canlı kuzunun 130 TL’nin üzerine çıkmaması gerekiyor. Kuzu 130 TL’nin üzerine çıktığı an bunun önünde kimse duramaz. Bunu Hayvancılar Birliği başkanına da söyledim. 130 TL hayvancıyı koruyan bir rakamdır.
Hayvancılar Birliği’nden de destek istiyoruz. Onların da bizimle çalışması gerek. Biz üreticinin karşısında değil, yanındayız. Kasaplar suçu hayvancıya, hayvancılar da kasaba atıyor. İki taraf birbirini suçlarken olan vatandaş oluyor. Bizim amacımız herkesin hak ettiğini alması.

Yeniden söz alan CTP Milletvekili Erkut Şahali, Oğuz’un açıklamalarını eleştirdi:

Bu üretici bu akılla yok olur. Bu koşullarda sırf fiyat dengesi için et ithali yaparsanız, fiyat düşmez ancak hayvancı batar… İki yerden et getireceklermiş… Devlet otoritesinin kalmadığı Sudan’dan ve devlet otoritesinin hiç oluşmadığı Namibya’dan… Umarım aynı yolu takip etmezsiniz. Bu işin sonu hüsrandır.

İTHAL ET KARARI

Bakanlar Kurulu'nun aldığı et ithalatı yapılması kararı 28 Nisan'da Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

KASAPLARDAN DESTEK

Kasaplar Birliği bugün hükümete “İthal etle ilgili kararı uygulayın.” çağrısı yaptı.

HAYVANCILARDAN TEPKİ

Hayvancılar Birliği ise, "ithal et iznine karşı" Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı, Dursun Oğuz'un odası önüne siyah çelenk bıraktı. Hayvancılar Birliği, Oğuz’a 4 konuda açıklama yapma çağrısında bulundu, 1 hafta içerisinde yanıt vermemesi halinde genel eylem kararı alınacağını duyurdu.

İthal ete verilen iznin “üreticiyi terbiye etmek” amacıyla alındığını savunan Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, bakanlığın sektörün diğer paydaşlarına ilişkin “serbest piyasa bahanesini kullandığını" öne sürerek, “Serbest piyasa kasaba var, restorancıya var, aracıya var, marketçiye var. Üreticiye de terbiye var. Böyle bir şey olamaz. Herkese serbest piyasa, hayvancıya terbiye.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam