DOLAR 28,9832 -0.03%
EURO 31,2099 -0.04%
GBP 36,3717 -0.08%
ALTIN 1.863,21-0,17
BITCOIN 1223094-3,36%
Krize dönen Altın Portakal iptal edildi

Krize dönen Altın Portakal iptal edildi

ABONE OL
29 Eylül 2023 20:30
Krize dönen Altın Portakal iptal edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bu yıl 60'ıncı kez düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin iptal edildiğini bildirdi.

Kanun hükmünde kararnameyle (KHK) kamu görevinden çıkarılan doktor Yasemin Demirci ve öğretmen Engin Karataş’ın mücadelesinin anlatıldığı "Kanun Hükmü" adlı belgesel, "filmdeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği" gerekçesiyle festivalden çıkarılmıştı.

Jürinin çekilme resti sonrası film yeniden seçkiye alınmış, bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı "terör örgütünün propagandası" yapıldığı gerekçesiyle festivalden çekilmişti.

Bu gelişme sonrası belgesel bir kez daha seçkiden çıkarılmıştı.

Son olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı da festivalden desteğini çektiğini açıklamıştı. 

"FESTİVALİMİZİN, BAZI KİŞİLERİN ELİNDE MALZEME EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİM"

Yaşanan olayların ardından 60'ıncı kez düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin iptal edildiğini duyuran Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, festival ile ilgili bugüne kadar ev sahipliğinin dışında sadece sinemadan yana taraf olmayı seçtiklerini belirtti.

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin sadece Antalya'nın değil, Türkiye'nin uluslararası alanda en önemli markalarından biri olduğunu vurgulayan Böcek, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

"Gelinen noktada büyükşehir belediyesi olarak, yıllara meydan okumuş festivalimizin, bazı kişilerin elinde malzeme edilmesine, sinema emekçilerinin hakkının yenmesine asla izin vermeyeceğim. Konunun tüm ülkeyi, Antalya'yı, tüm sinemaseverleri ve tüm sinema emekçilerini ilgilendirmesi nedeniyle konuyla ilgili ev sahibi olan belediyemiz bir karar almak zorunda kalmıştır. Festivalin sanatsal anlamda güçlü ve sinema adına örnek teşkil edecek şekilde yapılması için seçilmiş ve içeriğin belirlenmesinde sorumlu olan festival yönetmeni ve sanat ekibidir. Başta festival yönetmeni olmak üzere tüm sanat ekibinin süreci yanlış yönettiği, kriz yönetimini yapamadığı tespit edilmiştir."

Böcek, festivali özüne döndürmek ve ulusal kategoriyi festivale yeniden eklemek için çaba sarf etmiş biri olarak yaşananları kabul etmediğini belirtti.

Altın Portakal Film Festivali'nin siyaset üstü olduğuna işaret eden Böcek, şu değerlendirmede bulundu:

"Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki festivalimizi kimsenin siyasi emellerine malzeme ettirmeyeceğim. Ayrıca şahsıma ve belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum. Az önce açıkladığım nedenler dolayısıyla kendi kararıyla büyük bir karmaşaya neden olan festival yönetmeninin, sanat yönetmeninin ve oluşturdukları tüm sanat ekibinin görevlerine şu an itibari ile son verilmiştir. Tüm sanatçılarımızı, sinema emekçilerimizi ve sinemaseverlerimizi festivalimize sahip çıkmaya davet ediyorum. Bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan bu süreç sebebi ile 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız festivalimizi iptal ettiğimi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum."

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam