DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
GBP 39,4560 0.03%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15863700,07%
“Konut yapmak için düşük faizli kredi verilecek”

“Konut yapmak için düşük faizli kredi verilecek”

ABONE OL
8 Şubat 2024 13:25
“Konut yapmak için düşük faizli kredi verilecek”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başbakan Ünal Üstel, Meriç ve Balıkesir köylerini ziyaret ederek, dağıtılan kırsal kesim arazilerinin alt yapı çalışmalarındaki son durumu yerinde inceledi.

Üstel’e İçişleri Bakanı Dursun Oğuz’un yanı sıra, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri eşlik etti.

Meriç köyünde 2011’de dağıtımı yapılan arazilerin altyapıları tamamlanamadığı için gençlerin evlerini yapamadıklarını ifade eden Başbakan Üstel, bu arazilerin altyapılarını tamamlamak için çalıştıklarını kaydetti.

Üstel, tüm kırsal kesim arazilerinin altyapıları tamamlandıktan sonra yeni araziler için proje hazırlanacağını belirterek, Meriç’deki kırsal kesim arazileri için 2 ay önce ihaleye çıkıldığını, altyapı çalışmalarının tamamlanması ardından ileriki günlerde tapuların verilebileceğini söyledi.

EV YAPABİLMEK İÇİN DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ VERİLECEK

Gençlerin ülkede kalabilmesi için sosyal konut yapılacağını ve yine altyapılarını tamamlayarak kırsal kesim arazileri dağıtılacağını kaydeden Başbakan Üstel, gençlerin ev sahibi olabilmesi için Türk Lirası olarak, düşük faizli ve uzun vadeli krediler verileceğini söyleyerek, bu kapsamda hazırlanan kredi paketlerinin, ilgili yasalar Meclis'ten geçtikten sonra açıklanacağını belirtti.

Başbakan Üstel, “Gençleriniz altyapısı tamamlanan yerlerde hemen evlerini yapabilecek” dedi.

KREDİLERDEKİ FAİZ FARKINI DEVLET ÜSTLENECEK

Yapacakları sosyal konutlarla ev maliyetlerini aşağı çekeceklerini ve bundan yararlanacak kişilerin devletin alacağı harç ve vergilerden muaf tutulacağını söyleyen Başbakan Üstel, hem kredi, hem sosyal konut, hem kırsal konut, hem de destek paketlerinde verilecek kredilerde bir tek bankanın faiz alacağını, aradaki faiz farkını da devletin üstleneceğini belirtti.

Başbakan Üstel ve beraberindeki heyet önce Meriç köyündeki kırsal kesim arazilerinde bugün başlayan asfaltlama çalışmalarını, ardından da Balıkesir'de tamamlanan asfaltlama çalışmalarını inceledi.

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz da, çalışmaların kırsal kesim arazileriyle ilgili geçmişe dönük alt yapı eksikliklerinin giderilmesi kapsamında yapıldığını söyledi.

Oğuz, yollar tamamlandıktan sonra tapuların verilebilecek duruma geleceğini belirtti.

MERİÇ VE BALIKESİR KÖYLERİNDEKİ SON DURUM NE?

Başbakanlık'tan elde edilen bilgiye göre, Meriç köyünde 2011 yılında 30 parsel olarak dağıtımı yapılan kırsal kesim arsalarının elektrik ve su altyapıları geçmiş yıllarda tamamlanmıştı. Bu arsalarda bugüne kadar 16 konut yapıldı, 6 konut ise inşaat aşamasında. Tamamlanmış konutların tapularının alınabilmesi ve vatandaşların konutlarına rahat ulaşabilmeleri için 2.5 kilometrelik yolun asfaltlanması çalışmalarına bugün başlandı.

Balıkesir'de 2012'de 80 parsel olarak dağıtımı yapılan kırsal kesim arsalarının elektrik ve su altyapıları geçmiş yıllarda tamamlanmıştı. Bugüne kadar 40 konut tamamlandı, 10 konut ise inşaat aşamasında. Tamamlanmış konutların tapularının alınabilmesi ve vatandaşların konutlarına rahat ulaşabilmeleri için 6,5 kilometrelik yolun asfalt ihalesine çıkıldı ve 1 Şubat itibariyle asfaltlama çalışmaları tamamlandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam