DOLAR 31,3226 0.28%
EURO 33,9102 0.12%
GBP 39,6143 0.13%
ALTIN 2.062,190,47
BITCOIN 1934527-1,53%
KKTC, İslami gümrük birliğine talip

KKTC, İslami gümrük birliğine talip

ABONE OL
4 Aralık 2023 14:28
KKTC, İslami gümrük birliğine talip
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 39’uncu toplantısına katıldı.

Amcaoğlu, KKTC ismi ve bayrağı ile yer aldığı toplantıda bir de konuşma yaptı ve İslam ülkeleriyle iş birliği yapmak istediklerini söyledi..

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bu önemli toplantıda bulunmaktan kendisi ve ekibi adına duydukları mutluluk ve onuru dile getiren Amcaoğlu, Kıbrıs Türkü’nün 1974’ten bu yana çok ciddi ekonomik ve sosyal bir savaş verdiğini anlattı.

Kıbrıs Türkü’nün İslam ülkeleriyle iş birliği yapmak istediğini söyleyen Amcaoğlu, bu ülkelere özellikle helal gıda bağlamında ürünler satılabileceğini kaydetti.

KKTC, TERCİHLİ TİCARET SİSTEMİ’NDE OLMALI

Bakan Amcaoğlu, İslam Konferansı Örgütü Üyesi Ülkeler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi Çerçeve Anlaşması’nı (TPS-OIC) hatırlattı ve 2002’de yürürlüğe giren bu çerçeve ve niyet anlaşmasının, KKTC’yi kapsayacak şekilde geliştirilmesini istedi.

Amcaoğlu, bu yılın özel konusunun İslam ülkeleri arasında Tercihli Ticaret Sistemi’nin hayat bulmasının sağlanması olduğunu söyledi.

Şu ana kadar Türkiye, İran, Ürdün, Bangladeş, Malezya’nın hayata geçirdiği bu sistemle artık İslam ülkeleri arasında çok daha hızlı ve kolay ticaret yapılabileceğinin altını çizen Amcaoğlu, Bahreyn, Fas, Kuveyt, Umman, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin de Tercihli Ticaret Sistemi’ne 2024 yılında dahil olacağını belirtti.

Amcaoğlu, KKTC’nin de bu sisteme dahil olabileceğini ve böylece ihracat yapabilme imkanının çok üst seviyelere taşınabileceğine işaret etti.

Bakan Amcaoğlu, özellikle bu senenin konusu olan “İslam ülkeleri arasında yeni oluşturulmaya çalışılan ekonomik gümrük birliğinin” büyük fırsatlar taşıdığının altını çizdi.

E-Ticaret kapsamında KKTC'den katma değeri yüksek ürünlerin hiçbir ambargo ile karşılaşmadan satışının yapılabileceğini anlatan Amcaoğlu, bu konuda bakanlığının ve hükümetin tüm enerjisiyle çalıştığını söyledi.

Amcaoğlu, konuşmasının sonunda, her zaman Kıbrıs Türkü’nün yanında olan Anavatan Türkiye Cumhuriyeti devletine ve Türkiye Ticaret Bakanı Ömer Bolat'a teşekkür etti.

"TPS-OIC" ÇERÇEVE ANLAŞMASI NEDİR?

İSEDAK'ın, 2021 yılı Kasım ayında gerçekleştirilen 37'nci Bakanlar Toplantısı'nda alınan kararla hayat bulan sistemin İslam ülkeleri arasındaki çok taraflı ticarete güçlü bir zemin oluşturması hedefleniyor.

Türkiye dahil 13 ülkenin taraf olduğu anlaşma çeşitli ürünlerde gümrük vergisi indirimi getiriyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam