DOLAR 31,3229 0.28%
EURO 33,9121 0.12%
GBP 39,6028 0.12%
ALTIN 2.061,650,44
BITCOIN 1924242-1,76%
Kişmir davasına erteleme

Kişmir davasına erteleme

ABONE OL
6 Ekim 2023 13:40
Kişmir davasına erteleme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı, gazeteci Ali Kişmir, yazdığı bir makaleden dolayı hakkında açılan dava nedeniyle bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Mahkeme, Kişmir’in 30 bin TL’lik kefalet senedi imzalamasına ve davanın 27 Ekim Cuma güne ertelenmesine karar verdi. 

“Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nı hedef gösteren bir yazı yazdığı ve kurumun manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif ettiği” gerekçesiyle Kişmir’e 10 yıla kadar hapis cezası öngören ceza davası açılması talep ediliyor.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Jale Dizdarlı Ergüden huzurunda görüşülen bugünkü davada, Kişmir’i Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı ve Avukat Cansu N. Nazlı temsil etti.

Davayı bazı milletvekilleri, siyasi parti temsileri, sendika ve sivil toplum örgütü temsilcileri, basın mensupları, Kişmir’in ailesi ve vatandaşlar da takip etti.

Kişmir, 15 Ağustos 2020 tarihinde kişisel sosyal medya üzerinden yayımladığı "Genel Ev" başlıklı yazısı nedeniyle ceza davasıyla karşı karşıya bulunuyor.

ESENDAĞLI'DAN SÜRECE İLİŞKİN BİLGİ

Ali Kişmir’in avukatı Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, davanın görüşülmesinin ardından mahkemeler önünde basına açıklama yaparak, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde bugün yapılan oturumda yargıcın 30 bin TL kefalet senedi imzalanması ve davanın 27 Ekim Cuma güne ertelenmesi kararını verdiğini söyledi.

Esendağlı, bugün ilk soruşturma aşamasının yapıldığını, tanıkların Kaza Mahkemesi'nde dinleneceğini ve daha sonra da davanın Ağır Ceza Mahkemesi'ne aktartılıp aktarılmayacağına karar verileceğini belirtti.

Davanın hukuki temeli olmadığını düşündüklerini söyleyerek, geri çekilmesi gerektiğini görüşünü dile getiren Esendağlı, bu çerçevede duruşma başlamasını beklemediklerini, davada ısrarcı olunup olunmayacağının ileriki günlerde görüleceğini kaydetti.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ NÖBETİ

Diğer yandan dün akşam Ali Kişmir’e destek amacıyla Bağımsızlık Yolu tarafından organize edilen Bu Memleket Bizim Platformu tarafından desteklenen “İfade Özgürlüğü Nöbeti” eylemi düzenlendi. Mahkeme önünde yer alan eylem davanın başlangıç saatine kadar sürdü.

Eyleme, CTP milletvekilleri, Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilmeyen siyasi partiler, sendika ve sivil toplum örgütleri, sanatçılar, gazeteciler, vatandaşlar katıldı.

Konuşmaların yapıldığı eylemde, ifade, düşünce ve fikir özgürlüğünün önemi vurgulandı; Ali Kişmir'e destek belirtildi. Eylem sırasında hazırlanan sahnede çeşitli sanat performansları sunuldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam