İsrail ve Hamas arasında ilk rehine takası başladı

İsrail ile Hamas arasında varılan dört günlük ateşkes anlaşması sabah saatlerinde yürürlüğe girerken İsrailli rehinelere karşılık İsrail cezaevlerinde tutuklu bulunan Filistinlilerin takası başladı. İlk esir grubu Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) görevlilerine teslim edildi.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi.

Anlaşma gereği, dört günlük süre zarfında ilk etapta 50 İsrailliye karşılık 150 Filistinli serbest bırakılacak. Serbest kalanlar her iki taraftan kadın ve çocuklardan oluşuyor.

Katar'ın yanı sıra ABD ve Mısır'ın ara buluculuğunda varılan ateşkes, yürürlüğe girdikten sonra zaman zaman ihlal edildi. Taraflar bu durumdan karşılıklı olarak birbirini suçladı. 

Cuma günü öğleden sonra gerçekleşen takas kapsamında, aralarında İsrail güçlerine saldırdıkları iddiası ile ''cinayete teşebbüsten'' hüküm giyenlerin de bulunduğu 24 Filistinli kadın ile yine İsrail askerlerine ''taş atmak'' gibi suçlamalarla cezaevine konulan 15 çocuk olmak üzere 39 Filistinliyi serbest kalıyor.

Buna karşılık 13 İsrailli rehine Filistinli gruplarca serbest bırakıldı. 

: M. İrşad Esen

İsrailli yetkililer, ilk esir grubunun Uluslararası Kızılhaç Komitesi görevlilerine teslim edildiğini ve esirlerin Refah Sınır Kapısı’na doğru götürüldüğünü duyurdu.

ICRC tarafından alınan İsrailli rehineler Refah sınır kapısından Mısırlı yetkililere teslim edilecek ardından Mısır üzerinden İsrail'e dönecek. 

Öte yandan İsrail'de çalışan ve Filistinli silahlı gruplarca 7 Ekim'de rehin alınan kişiler arasında yer alan 12 Tayland vatandaşı da ayrı bir kategoride serbest kaldı. Tayland Başbakanı Thavisin, Hamas'ın elindeki 12 Taylandlı esirin serbest bırakıldığını açıkladı

Rehine değişiminde lojistiği Uluslararası Kızılhaç Komitesi sağlıyor.  

Filistinli mahkumlar da serbest kaldıktan sonra uluslararası Kızılhaç Komitesi'ne teslim edilecek. 

İsrail’e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Üzerinde uzlaşmaya varılan "çatışmalara insani ara verilmesi mutabakatı" kapsamında, İsrail hapishanelerindeki 39 Filistinli, İsrail'deki Damon ve Megiddo hapishanelerinden çıkarılarak sabah saatlerinde geçici olarak Batı Şeria'daki Ofer Cezaevi'ne nakledilmişti.

Gazze’deki yönetime göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 14 bin 854 Filistinli öldürüldü.

Öte yandan işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 231 Filistinli hayatını kaybetti.