DOLAR 30,9823 0.22%
EURO 33,4920 0.12%
GBP 39,1389 0.22%
ALTIN 2.020,680,45
BITCOIN %
Gülsün Erbil’in tarihi miras kabul edilen Londra’daki mozaik panosu taşınıyor

Gülsün Erbil’in tarihi miras kabul edilen Londra’daki mozaik panosu taşınıyor

ABONE OL
9 Ağustos 2023 11:35
Gülsün Erbil’in tarihi miras kabul edilen Londra’daki mozaik panosu taşınıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mihrişah Safa – Londra

Çağdaş Türk soyut resminin ilk kavramsal temsilcilerinden sanatçı Gülsün Erbil’in, İngilizlerce tarihi miras kabul edilen Londra’daki dev mozaik panosu, bulunduğu binanın yıkılması nedeniyle büyük bir operasyonla depoya taşınıyor.

Çalışmaları yerinde izlemek için Londra’ya gelen sanatçı Erbil, 38 yıl önce yaptığı, Kuzey Londra’da Tottenham bölgesindeki “Eşitlik, Sevgi ve Barış” adlı mozaik eserinin 5 milyon sterlin masraf edilerek büyük özenle bir depoya kaldırılacağını belirterek, “Yeni binalar yapılınca eserim yeniden yerleştirilecek. Kaldırılacağı depoyu da  benim müze olarak kullanmamı kabul ettiler. Eserim tarihi miras olarak kabul edildiğinden aynen, yeniden inşa edilecek apartman binasına monte edilecek.” bilgisini verdi.

Tottenham bölgesinde 1980’lerde kanlı çatışmalara sahne olan Broadwater Farm sitesine iki yıl çalışarak, eşitlik, kardeşlik ve barışı simgeleyen 100 metrekarelik dev panoyu yapan sanatçının bu eseri, Tangmere House adlı apartmanda 38 yıldır sergileniyor. Binaların yıkılma kararı verilmesinden sonra, English Heritage (İngiliz Mirası) kurumu tarafından “İngiliz Mirası“ kabul edilen eser, şimdi iskeleye alınarak, parça parça sökülmeye başlandı. Çalışmaları izlemek ve bilgi almak için Londra’ya gelen Erbil’e, eserinin yapılacak yeni sitenin bahçesinde bir depoda saklanacağı ve binaların bitimi sonrası 2 yıl sonra yeniden monte edileceği bilgisi verildi.

Panonun taşınma maliyetinin 5 milyon sterlini bulacağını belirten Gülsün Erbil, “Ne yazık ki İstanbul’da yaptığım bazı panoların üzerinin kapatıldığını üzülerek görüyorum. Burada ise 38 yıl önce yaptığım eserimin korunma altına alınması, itinayla depoya taşınacağını bilmek beni mutlu ediyor.” diye duygularını dile getirdi.

Tarihi eser olarak kabul edilen pano, bağımsız bir eser olarak muhafaza edilecek. Eserde, renk, kompozisyon, görsel kullanımında teknik ve sanatsal yetkinliğin bulunduğu, canlı bir kompozisyonda figüratif , soyut ve sembolik motiflerle barış, eşitlik ve uyumun evrensel değerlerinin yansıtıldığı ifade edildi.

Gülsün Erbil, bu eseriyle “Tarihi Miras” olarak kayıtlara geçen ilk Türk sanatçı oldu.   


Gülsün Erbil / YeniBakis

GÜLSÜN ERBİL KİMDİR?

1948 yılında İzmir'de doğan Gülsün Erbil, çağdaş Türk soyut resminin ilk kavramsal temsilcilerindendir. Aynı zamanda Türkiye'de Devlet Sanatçısı ödüllü eşi Devrim Erbil de, kendisi gibi ressam ve sanatçıdır.

1966 yılında İstanbul Amerikan Kız Lisesi’nden, 1971’de Mimar Sinan Üniversitesi (Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) Yüksek Resim Bölümü’nden mezun oldu. 1983’de British Council Bursu'nu kazanarak İngiltere’ye gitti, 2003’e kadar yurt dışında yaşadı.1983-1984 yılları arasında Londra Üniversitesi Goldsmiths College’de Seramik Yüksek Lisansı, 1993-1994’de ise Tekstil Yüksek Lisansı yaptı.

1998 New York Harlem’de, 2002 İstanbul Beyoğlu’nda Galeri X’i kurdu.

1970 yılından bu yana yurt içinde ve yurt dışında kişisel, karma sergiler açmakta ve çeşitli projeler gerçekleştirmektedir.

1977’den beri 13'üncü yüzyılda yaşamış Mevlana Celaleddin Rumi’nin felsefesinden ve sufizmden esinlenmiş, geliştirdiği farklı teknik ve malzemelerle “mistik döngü” temalı soyut yapıtlar üreterek öncü bir tavır sergilemiştir. Yapıtlarının içeriğinin özü: “Varoluş-zıtlık ve ondan doğan devinim”. Özetlersek; evrendeki doğal ve sosyal olayların etki ve tepkilerinden kaynaklanan diyalektik birleşimlerdir.

2003’de kurmuş olduğu İstanbul Modern Sanat Müze Derneği’nin başkanlığında birçok sanat müzesinin açılmasına ivme vermiş ancak İstanbul Modern Sanatlar Müzesi'ni gerçekleştirememiştir.

2002 yılından beri “Ekim Geçidi” ve “X-Trem İst” sergi projelerini 2013, 2015 ve 2017 yılları arasında Uluslararası Bodrum Bienali’ni yaşama geçirmiştir.

İstanbul’a İstanbul Bienali’ni, dünyaya Galeri X’i ve İngiltere’ye Londra’nın en büyük dış cephe mozaik panosunu hediye etmiştir.

Resimleri özel ve resmi koleksiyonlarda bulunmaktadır. Yapıtları, İstanbul, Ankara, İzmir, Ankara, Mısır Resim Heykel Müzeleri’nde, Almanya, İngiltere, Amerika, Hollanda, Fransa’da özel ve resmi koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Önemli Ödüller:

1970 TRT Resim Yarışması (Adnan Öztrak Dönemi) Ankara
1974-75 DYO Yağlıboya Yarışması, İzmir
1977 Sheraton Oteli Dekorasyon Yarışması (Yedi ayrı dalda), İstanbul
1978 İşBankası Umum Müdürlük Binası (Beş ayrı yapıt), Ankara
1980 Dekorasyon Dergisi, İstanbul
1984 Londra Ruhu Resim Yarışması, Londra
1987 Eşitlik (Dünya Coşkusu) Mozaik Duvar Panosu, Londra

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam