DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
GBP 39,7661 0.47%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 19598812,17%
Görevi sırasında ölen kamu görevlisinin emeklilik hakları yeniden düzenleniyor

Görevi sırasında ölen kamu görevlisinin emeklilik hakları yeniden düzenleniyor

ABONE OL
27 Haziran 2023 09:30
Görevi sırasında ölen kamu görevlisinin emeklilik hakları yeniden düzenleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy’un sunduğu Emeklilik (Değişiklik) Yasa Önerisi, Resmi Gazete’de yayımlanarak halkın bilgisine getirildi.

Öneriyle ilgili görüş ve öneriler 7 gün içinde Meclis Başkanlığı'na yazılı olarak sunulabilecek.

Genel gerekçesine göre Emeklilik (Değişiklik) Yasa Önerisi, "esas yasada eksik bırakılan ve büyük mağduriyet sebebi olan bir uygulamanın giderilerek, çalışan kamu görevlisinin geride kalan ailesini koruma düşüncesiyle devletin kamu görevlisine karşı asli sorumluluğunu düzenlemeyi" amaçlıyor.

Yürürlükteki esas yasada kamu görevinde 20 fazla ancak 25 az hizmeti olan kamu görevlilerinin görevi esnasında hayatını kaybetmesi durumunda maaşına ilişkin düzenlemeleri bulunmuyordu. Bunun zaman zaman büyük aile dramları da yarattığı kaydedilen genel gerekçede, yapılan düzenlemenin sadece maddi endişelerle değil, kamu görevlisi ve ailesinin de devlete ve onun bir parçası olan kamu düzenine duydukları aidiyet duygusunu güçlendirmeyi hedeflediği belirtiliyor. 

20'DEN AZ 20'YE, 20-25 ARASI 25'E TAMAMLANIYOR

Yasa önerisinde yapılan düzenleme şöyle:

“Emeklilik hakkı kazandıran bir mevkii işgal eden veya emeklilik hakkı kazandırmayan bir mevkide bulunan kamu görevlisi veya siyasal kamu görevlisi bir kişinin, kamu görevinde iken ölmesi halinde, yasal temsilcisine, ölenin hizmet yıllarına (fiili yirmi beş yıldan az olup olmamasına) bakılmaksızın hizmet süresi yirmi yıldan az ise yirmi yıla; yirmi yıldan fazla ise fiili yirmi beş yıla tamamlanır ve fiili yirmi yıl veya yirmi beş yıl üzerinden; hizmet süresi yirmi yıldan fazla ise fiili hizmet süresi üzerinden ikramiye ve emekli maaşı verilir. İkramiye ve emeklilik maaşının hesaplanmasında bu Yasanın 5'inci maddesi kuralları uygulanır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam