DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
GBP 39,7661 0.47%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 19488161,76%
Girne Antik Liman zeminine parke taşı döşenmesi için betonlar sökülüyor

Girne Antik Liman zeminine parke taşı döşenmesi için betonlar sökülüyor

ABONE OL
22 Temmuz 2023 17:55
Girne Antik Liman zeminine parke taşı döşenmesi için betonlar sökülüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Girne Antik Liman zeminine parke taşı döşenmesi için kollar sıvandı. Bu doğrultuda daha önce beton dökülen zeminde söküm işlemi başlatıldı.

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Eski Eserler ve Müzeler Dairesi'nden yapılan açıklamada, "Gelinen aşamada karar gereğince dökülmüş olan beton sökülerek alandan uzaklaştırılacak ve sıkıştırılmış kum ile birlikte beton parke zemine döşemesi yapılacak. Ayrıca bina cepheleri ve rıhtım tarafında projede belirtilen yerler de çakıl taşı ile döşenerek tamamlanacaktır." denildi.

Açıklamada ayrıca, "Proje müteahhide verilmiş olup daha fazla mağduriyet yaşanmaması için hızlı bir şekilde tamamlanarak Antik Limanımız yeni çehresi ile halkımıza hizmet vermeye başlayacaktır." ifadelerine yer verildi.

ESKİ ESERLER'İN AÇIKLAMASI

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi'nin Girne Antik Liman projesi ile ilgili açıklaması şöyle:

"Projemiz 24 Eylül 2022 tarihide ihaleye çıkılmış olup Aralık ayında sözleşmenin imzalanması ile birlikte çalışmalara başlanmıştır.

Bölgenin 1. Derece koruma alanı olması vesilesi ile bölge içinde yapılan tüm çalışmalar dairemiz tarafından gerek zemininde yapılan kazı çalışmaları, gerekse binaların cephelerindeki restorasyon çalışmaları teknik personelimizin kontrolü ile birlikte yürütülmektedir.

Bu bağlamda, Proje hazırlık aşamasında ve ihaleye çıkılmadan önce üst düzey yöneticiler tarafından Planlama onayı için görüş alınmış olup, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından hazırlanan projenin Anıtlar Yüksek Kurulu’na sunulması gerekmediği o dönemde projede çalışan teknik personel tarafından bilgi verilmiş ve ihaleye çıkılmıştır.

Aralık 2022 den beridir, proje değişik zamanlarda basına ve sosyal medyaya haber olarak çıkması ile birlikte özellikle şubat ayında kazı esnasında bulunan tren rayları günlerce medya da yer almış ve bunlara bağlı olarak medyaya değişik zamanlarda proje ile ilgili  bilgi verilmiş, kazı esnasında bulunan bulgular ile birlikte projede mecburi değişklikler yapılmış olmasına rağmen hiç bir kurum, kuruluş ve Sivil Toplum Örgütleri tepki göstermemiştir. 

Proje devam ederken altyapının %90’ı tamamlanması ile birlikte zemin döşemesine geçilmiştir. Zemin döşemesi başlandığı zaman aylardır devam eden çalışmalar sosyal medyada  çıkan haberler ile birlikte bazı kesimlerin dikkatini çekmiş olup  Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından zemin döşemesinin uygun olmadığı görüşünü iletmiştir. 

Anıtlar Yüksek Kuruluna projenin sunumu yapıldığı zaman kurul farklı bir zemin döşemesi için karar üretmiştir. Bu bağlamda dairemiz kısa bir süre içinde alınan karara uygun yeni proje hazırlanarak Kurula sunmuş ve 26.06.2023 tarihli kurul karar ile uygulanması uygun görülmüştür. Projenin hem Planlama onayı alınmış hem de Anıtlar Yüksek Kurulu onayı alınarak uygulama için hazır hale getirilmiştir.

Gelinen aşamada karar gereğince dökülmüş olan beton sökülerek alandan uzaklaştırılacak ve sıkıştırılmış kum ile birlikte beton parke zemine döşemesi yanı sıra bina cepheleri ve rıhtım tarafında projede belirtilen yerlerde çakıl taşı ile döşenerek tamamlanacaktır.

 Proje müteahite verilmiş olup daha fazla mağduriyet yaşanmaması için  hızlı bir şekilde tamamlanarak Antik Limanımız yeni çehresi ile  halkımıza hizmet vermeye başlayacaktır."

ZEMİN TARTIŞMASI

Haziran başında restorasyon çalışmaları kapsamında projeye uygun olarak başlanan beton zemin uygulamasından, halktan gelen tepkiler üzerine vazgeçilmişti. 

22 Haziran'da toplanan Taşınmaz Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu, zeminin, "kalınlığı 3 cm olacak şekilde 3 farklı boyutta (25×25, 25×40, 25×50)", "stonite" olarak bilinen malzemeyle kaplanması kararı almıştı.

Ancak ertesi gün Girne Antik Liman esnaf ve mal sahipleri alınan karara tepki göstermiş, "başka kamusal hiçbir yerde uygulanmadığı" belirtilen bu malzemenin projeye uygun olmadığını ve daha ciddi mağduriyetlere yol açacağını savunmuştu.

Bu tepkiler üzerine 26 Haziran'da yeniden toplanan Taşınmaz Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu, bir kez daha fikir değiştirerek, "8 cm kalınlığında, 20×20 ve 20×40 ebatlarında kendinden renklendirilmiş, kesilmeden ve projeye uygun şekilde 23/68 no'lu karardaki yapay malzemeye en yakın renkte parke taşın kullanılması" kararı almıştı. "Stonite" uygulamasında vazgeçilme gerekçesi ise "istenilen ebatlarda üretimi yapılamayacağı" olarak belirtilmişti.

PROJE HAKKINDA

Başbakan Yardımcılığı Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı, 4 Ocak tarihinde, Girne Antik Limanı'nın restorasyonunun yapılmaya başlandığını açıklamıştı.

"Girne Antik Liman Altyapı Çevre, Restorasyon Düzenlemesi ve Geliştirme Projesi" 8 Kasım 2022 tarihinde 19 milyon 980 bin TL bedelle Tosunoğlu İnşaat LTD. ŞTİ.'ye ihale edilmişti.

Projenin teslim tarihi 30 Mayıs olarak açıklanmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam