Gazze’de ateşkes: Rehine takasında son durum ne?

İsrail ile Hamas arasında yapılan anlaşma gereği, Gazze’deki 13 İsrailli ve 4 Taylandlı toplam 17 rehine daha Cumartesi gecesi serbest bırakıldı. Bu 13 kişinin içerisinde yaşları iki, dört, altı ve dokuz olan dört çocuk ve 85 yaşında bir kadın da bulunuyor.

Hamas ise İsrail hapishanelerinde esir bulunan 39 Filistinli de bu sabah Batı Şeria'da serbest bırakıldı.

Katarlı bir sözcü 39 Filistinli tutsaktan 33'ünün çocuk, altısının kadın olduğunu söyledi.

ATEŞKES SÜRERKEN...

İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'ya dün geceden bu yana düzenlediği baskınlarda en az altı Filistinli öldürüldü.

 

KASSAM TUGAYLARI, İSRAİL İLE ÇATIŞMALARDA 4 KOMUTANININ ÖLDÜĞÜNÜ AÇIKLADI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıları sırasında 4 komutanının hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada, biri Askeri Konsey üyesi Ahmed el-Gandur (Ebu Enes) olmak üzere, Vail Receb, Rafet Selman, Eymen Sıyam'ın çatışmalarda yaşamını yitirdiği kaydedildi.

"Komutanlar, Aksa Tufanı sırasında çeşitli cephelerde kahramanca ve şerefle şehit oldular" denilen açıklamada, söz konusu komutanların vefatlarına ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

Açıklamada ayrıca, "Kanları mücahitlerimize nur, işgalcilere de ateş olsun diye komutanlarımızın yolunu takip edeceğimize dair Allah'a söz veriyoruz" ifadelerine yer verildi.

İKİNCİ TAKAS CUMA GECESİ YAPILMIŞTI

Cuma günü Gazze’deki 13 İsrailli, 10 Taylandlı ve bir Filipinli olmak üzere toplam 24 rehine serbest bırakılmıştı.

Bu 13 kişinin içerisinde yaşları iki, dört, altı ve dokuz olan dört çocuk ve 85 yaşında bir kadın da bulunuyordu.

İsrail hapishanelerinde eser bulunan 39 Filistinli de Batı Şeria’da serbest bırakıldı. Büyük kısmı hüküm giymemiş bu 39 kişi içerisinde 24 kadın ve 15 erkek çocuğu bulunuyordu.

ÜÇÜNCÜ REHİNE TAKASINA HAZIRLIK

İsrail dün gece, serbest bırakılması planlanan üçüncü rehine grubunun listesini aldığını duyurdu.

İsrail ile Hamas arasında Katar'ın aracılık ettiği anlaşma, her bir İsrailli rehine karşılığında üç Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasını zorunlu kılıyor. Bugün daha fazla Filistinli mahkumun serbest bırakılması bekleniyor.

KATARLI VE MISIRLI ARABULUCULAR DEVREYE GİRDİ

Hamas'ın İsrail'i anlaşmayı ihlal etmekle suçlaması üzerine takas süreci kısa süre askıya alındı; ancak Katarlı ve Mısırlı arabulucular devreye girerek sorunu çözdü. 

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze'de yaptığı açıklamada, "Tüm rehineleri geri getireceğimiz bir duruma ulaşmadan Gazze'den ayrılamayız ve savaşı durduramayız, çünkü elimizde çok daha fazlası var" dedi.

İNSANİ YARDIMLAR GAZZE'YE ULAŞIYOR

 Birleşmiş Milletler, rehine takası sırasındaki duraklamanın Gazze üzerinden yapılan insani yardımları arttırma imkanı verdiğini duyurdu. 

Refah sınır kapısına 200 kamyon gönderildi, Gazze'deki kabul noktasında 137 kamyon mal boşaltıldı.

Dört tank yakıt ve dört tank yemeklik gaz Mısır'dan Refah geçişi yoluyla Gazze Şeridi'nin güneyindeki BM insani yardım kuruluşlarına aktarıldı. 

BM açıklamasında 129.000 litre yakıtın Gazze'ye girdiği belirtildi.

İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nden yapılan açıklamada cumartesi günü Gazze'nin kuzeyine 61 kamyon yardım ulaştırıldığı ve bunun 7 Ekim'den bu yana en büyük sayı olduğu kaydedildi.

Tel Aviv, Hamas tarafından serbest bırakılan her 10 rehine için çatışmalara verilen dört günlük aranın bir gün daha uzatılacağını duyurdu.