Fransa: On binlerce yabancı işçiye ihtiyaç var

Fransa Sanayi Bakanı Roland Lescure, ülkede önümüzdeki on yıl içinde 100 bin ila 200 bin arasında yabancı işçiye ihtiyaç duyulacağını söyledi. 

Yabancı mühendis ve araştırmacılara oturma izni verilmesini sağlayan "Yetenek Pasaportu" programını memnuniyetle karşıladığını belirten Bakan, Fransız sanayisinin şu anda kaynakçı ve metal işçileri gibi diğer becerilerden yoksun olduğunu kaydetti.

Göçmenlik yasa tasarısının Meclis Hukuk Komisyonu tarafından incelendiği sırada konuşan Bakan, Fransız ulusunun endüstriyel, ekolojik ve egemen bir ulus olmasını sağlamak için göçe başvurmak zorunda kalacaklarını ifade etti.

Lescure, "Ekonomik göçe kapıları açmamız gerektiğini söylemedim. Önümüzdeki on yıl içinde 800 bin ila 900 bin insanı sanayide eğitmeyi başarırsak, bu istisnai bir durum olacak ve yine de başka bir yerden bulmak zorunda kalacağımız 100 bin ila 200 bin işçi açığı olacak" dedi. Bakan, yasa dışı göç konusunda daha katı ve etkili bir yaklaşım benimsemeleri gerektiğini, ancak makul bir göç şeklinin bulunması gerektiğini belirtti. Lescure'a göre, önümüzdeki on yıl içinde sanayide 1,3 milyon işin doldurulması gerekecek, ancak Fransız sanayisinin bazı becerilerden yoksun olduğunu kaydetti.