DOLAR 31,1157 0.21%
EURO 33,8076 0.47%
GBP 39,5277 0.34%
ALTIN 2.034,070,09
BITCOIN 16955215,34%
Erhürman’dan Arhun’a: Kimin memleketinden kimi gönderiyorsunuz?

Erhürman’dan Arhun’a: Kimin memleketinden kimi gönderiyorsunuz?

ABONE OL
10 Aralık 2023 11:30
Erhürman’dan Arhun’a: Kimin memleketinden kimi gönderiyorsunuz?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşverenler Sendikası As Başkanı Metin Arhun'un sözlerine tepkiler gelmeye devam ediyor.

Metin Arhun, bir TV kanalında yaptığı konuşmada, ''bu ülkede işsizlik de yoktur açlık da. Çok rahat bir ülkeyiz. Asgari ücret ve maaş konusu ile ilgili gereksiz tartışmalar yaşanıyor. Çalışanlar kendi durumuna bakıyor, maaşlarını gözden geçiriyor; az buluyor. Konuyu işverenine açıyor; ‘Benim maaşım düşük kaldı artıralım’ diyor ve huzuru kaçıran gereksiz tartışmalar yaratıyor. İşgücü bizde hareketli. Kıbrıs pasaportu olanlar için konuşuyorum; beğenmiyorsa aldığı ücreti, Avrupa’ya gidip çalışabilir. ifadelerini kullanmıştı.

ERHÜRMAN: İŞ ZIVANADAN ÇIKTI

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Metin Arhun’un, bu sözlerini sert bir dille eleştirdi.

Gündem Kıbrıs Web TV’de Bahar Sancar’ın sorularını yanıtlayan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Arhun’un, ''Asgari ücreti beğenmiyorsan git'' diyecek hakkı kendinde nereden bulduğunu sordu ve ''Böyle bir şey olabilir mi? Kimin memleketinden kimi gönderiyorsunuz? Artık iş zıvanadan çıktı'' ifadelerini kullandı. 

''EKONOMİK ÖRGÜTLER ZAMANINDA SES ÇIKARMALIYDI''

Geçtiğimiz günlerde kurulan asgari ücret masasında yaşanan tartışmalarla ilgili konuşan Tufan Erhürman, yine Metin Arhun’un, ''Maliye Bakanı hayat pahalılığını yüzde 48.5 olarak açıkladı. Bu afaki bir rakamdır. Bu rakam açıklandığı için piyasada herkes fiyatlarını yüzde 50 zamlandırdı'' ifadelerine de değindi anımsattı. Söz konusu ifadelerin doğru olduğuna vurgu yapan Erhürman, ''Bu doğru bir açıklama ancak biz ana muhalefet partisi olarak yüzde 48.5 nereden buldun diye mecliste günlerce süren konuşmalar yaptık. Meclis’te bu tartışmaları yaparken işveren kesiminden tıs çıkmadı'' diye konuştu. Ekonomik örgütlerin, ekonomi ve maliyeyle ilgili yapılan hatalarda seslerini çıkarmaları gerektiğine dikkat çeken Erhürman, kendilerinin konuşmasına rağmen ekonomik örgütlerin bu konuda suskun kaldığını kaydetti. İşverenler Sendikası temsilcisi Metin Arhun’un, ''Asgari ücreti beğenmeyen gitsin Avrupa’da yaşasın'' ifadelerini eleştiren CTP Genel Başkanı Erhürman, ''Bunu söyleyen kişi, bu ülkede Türkiye kökenli olan insanların Avrupa’da çalışma imkanının olmadığını bilmiyor mu?'' diye sordu. 

Bu yaklaşımla nasıl ara yol bulup da denge sağlanacağını soran Erhürman, memlekette hayatın bile isteye popülizm uğruna pahalılaştırıldığının altını çizdi. Memlekette bazı işverenlerin, kendi işçisini yüksek asgari ücretten ödeme noktasından güçlük yaşayacağını belirten Erhürman, söz konusu durumun böyle olmasının sebepleri üzerinden konuşulması gerektiğine dikkat çekti. Erhürman, ekonomik örgütlere yönelik, ''Sadece asgari ücreti konuşacağınızda sesiniz çıkarsa olmaz” ifadelerini kullandı. “Bugünkü koşullarda, geleceğimize dair endişe taşımayan, çocuklarımız nasıl bu memlekette var olabilecek diye kaygılanmayan ve bundan dolayı da öfkelenmeyen birileri varsa, onların duygu durumlarını anlamıyorum” diyen Erhürman, ülkenin yönetilmediğini vurguladı. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam