DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
GBP 39,7661 0.47%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 19503701,85%
El-Sen’den çağrı var: Kesintilerin çözümü Aksa ile sözleşmeden değil Teknecik’e yatırımdan geçiyor
  • Yeni Bakış Gazetesi
  • KIBRIS
  • El-Sen’den çağrı var: Kesintilerin çözümü Aksa ile sözleşmeden değil Teknecik’e yatırımdan geçiyor

El-Sen’den çağrı var: Kesintilerin çözümü Aksa ile sözleşmeden değil Teknecik’e yatırımdan geçiyor

ABONE OL
17 Temmuz 2023 15:05
El-Sen’den çağrı var: Kesintilerin çözümü Aksa ile sözleşmeden değil Teknecik’e yatırımdan geçiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), "Hükümetler tarafından yapılmayan yatırımlar nedeni ile ülke genelinde her geçen gün elektrik kesintileri artarak devam etmektedir. Çözüm bağımlılıktan kurtulup Teknecik Elektrik Santrali'ne doğru yatırımların yapılması ile mümkündür." dedi.

Yazılı bir açıklama yapan El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, KKTC'de en ucuz elektrik üreticisinin Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Aksa üretim maliyeti Kıb-Tek den yüzde 30 daha pahalıdır. Aksa'dan yıllık alım garantisi olan 700 milyon kws tamamlanamazken, alım garantisinin arttırılması maliyetleri daha da arttıracaktır."

Henüz herhangi bir fizibilitesi yapılmamış enterkonnektenin her ne pahasına olursa olsun hayata geçirilmek istenmesinin ülke geleceğini ipotek altına sokacağını savunan Cesurer, şunları kaydetti:

"Enterkonnekte olunabileceği öngörüsü var ise; teorikte ayni kapasitede sıcak bir yedeğin hali hazırda emre amade olarak tutulması ve öngörülen sıcak yedek kapasitesinin özel sektöre verilmesi halinde üretilmeyen enerji ve yatırım maliyetinin özel sektöre ödenmeye devam etmesi gerekir. Bu da enerji maliyetlerinin artmasına veya enterkonnektenin fizibil çıkmamasına sebebiyet verecektir."

Çevre Yasası'nı ve insan sağlığını gözetmeden mevcut makineler ile maliyetleri artıran alım garantili anlaşmaların "kabul edilemez" olduğunu kaydeden El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, "Devam eden elektrik kesintilerinin ek bir külfet getirmeden son bulması için doğru yatırımlar Teknecik Elektrik Santrali'ne yapılmalıdır. Daha ucuza üretebilecek olan Kıb-Tek varken neden alım garantili daha pahalı üretim yapan Aksa ile sözleşme yapmak için ısrar ediliyor?" ifadelerini kullandı.

Hafta sonundan bu yana ülke genelinde dönüşümlü elektrik kesintileri yaşanıyor. YeniBakis'ya konuşan Çağlayan Cesurer, Teknecik'teki arızanın santraldeki bir patlak nedeniyle yaşandığını belirterek, çarşamba gününe kadar kesintilerin sona erebileceğini bildirmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam