DOLAR 31,3227 0.27%
EURO 33,8861 0.04%
GBP 39,5998 0.1%
ALTIN 2.055,660,15
BITCOIN 1924049-2,65%
Din-Gör-Sen, Alemdar ve Umut’un görevlerine son verilmesi kararını yargıya taşıdı

Din-Gör-Sen, Alemdar ve Umut’un görevlerine son verilmesi kararını yargıya taşıdı

ABONE OL
4 Mayıs 2023 22:02
Din-Gör-Sen, Alemdar ve Umut’un görevlerine son verilmesi kararını yargıya taşıdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Din Görevlileri Sendikası (Din-Gör-Sen), sendika üyesi olan Larnaka Hala Sultan Tekkesi İmamı Şakir Alemdar ve Güney Lefkoşa Bayraktar Camisi Müezzini Gürhun Umut’un görevden alınmaları kararını yargıya taşıdı.

Din-Gör-Sen, görevden alma kararlarının "usulsüz" olduğu gerekçesiyle Din İşleri Başkanlığı ve Vakıflar İdaresi aleyhine, Lefkoşa Yüksek İdare Mahkemesi‘nde (YİM) iki ayrı dava dosyaladı.

Şakir Alemdar ve Gürhun Umut, Güney'den KKTC'deki camilere atanmış, yeni görev yerlerine gitmedikleri gerekçesiyle Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Başkanlığı Yönetim Kurulu tarafından görevlerinden alınmıştı.

Sendika adına mahkeme önünde konuşan avukat Levent Kızılduman, Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Başkalığı aleyhine iki dava açmak zorunda kaldıklarını, davalardan birinin, Şakir Alemdar’ın görevden alınması, maaş ve ödeneklerinin sonlandırılması kararının, diğerinin de Gürhun Umut’un görevden alınması, maaş ve ödeneklerinin sonlandırılması kararının YİM tarafından iptal edilmesi adına açtıklarını kaydetti.

Kızılduman, “Her iki davada da yasanın amir hükümlerine aykırı davranıldığı, savunma hakkına hiçbir şekilde yer verilmediği üzerinde duruyoruz. Yönetim Kurulu’nda yapılan disiplin yargılamasında da hiçbir disiplin ilkesine yer verilmeden, yazılı tutanak dahi tutulmadan, toplantının kaydı yapılmadan ve herhangi bir savunmaya imkan vermeden alınan kararın, hukuka aykırı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini savunuyoruz. Ancak bu şekilde idare hukuka saygılı olabilir. Biz de bu amaçla Anayasal hakkımızı kullanmak amacıyla davamızı açtık.” dedi.

"GÜNEYE GEÇEMEYEN BİRİ NASIL DENETLEME YAPIP, RAPOR TUTAR?"

Din-Gör-Sen Başkanı Cengiz İşkey de konuşmasında “Şakir ve Gürhun hocalarımız hakkında, kendilerine hiçbir uyarı ve bilgi verilmeden kişiye olan husumetle açılmış bir soruşturma var. Üstelik bu soruşturma memurlarının soruşturma memuru olmalarını engelleyen unsurlar var.” dedi.

Özellikle güneyde görev yapan Gürhun Umut'un soruşturma memuru olarak atanan kişinin (Din İşleri Başkanı) Ahmet Ünsal’ın yardımcısı olduğunu, Lefke Müftüsü olduğunu ve güneye geçişinin de mümkün olmadığını kaydeden İşkey, "güneye geçemeyen birinin nasıl olur da güneydeki bir görevliyle ilgili denetleme ve soruşturma yapıp, rapor tuttuğunu" sordu.

Cengiz İşkey, “Üyelerimizin haklarına halel gelmemesi için sendika olarak arkalarında durduğumuzun nişanesi olması için bugün buradayız. Her türlü haksızlığa karşı duracağımızın da bilinmesini isteriz. Hak ve hukukun teslimiyeti için bu davayı açtık, sonuna kadar takipçisi olacağız. Kurumları yönetenler bilmeli; ben yaptım oldu mantığıyla hareket etmemeleri gerekir. Bizler sendika ve dernek olarak buradayız. En yakın zamanda da hayırlı haber almayı ve bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam