DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
GBP 39,7661 0.47%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 19559521,91%
Depreme yönelik okul ve hastanelerin yapımı ve güçlendirilmesi ihaleleri dövize endekslendi

Depreme yönelik okul ve hastanelerin yapımı ve güçlendirilmesi ihaleleri dövize endekslendi

ABONE OL
28 Temmuz 2023 09:50
Depreme yönelik okul ve hastanelerin yapımı ve güçlendirilmesi ihaleleri dövize endekslendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

6 Şubat depremi ardından okulların depreme dayanıklılığının tespiti çalışmaların

Deprem ve Diğer Doğal Afetlere Yönelik Mali Yardım Kapsamında Kamu Okul ve Hastanelerinin Güçlendirilmesi veya Yeniden Yapılmasında Uygulanacak Yöntemler Hakkında Yasa Gücünde Kararname, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ülkede 160 devlet okulu ve bu okulların içerisinde 740’a yakın yapı bulunuyor. Başbakanlığa bağlı Deprem Denetim Komitesi'nin 6 Şubat depremlerinin ardından okulların depreme karşı risk denetimlerinin öncelikli olarak yapılması için harekete geçtiği açıklanmıştı.

Kararname, Deprem ve Diğer Doğal Afetlere Yönelik Mali Yardım ve Hazırlık Yasası kapsamında oluşan komisyon tarafından depreme karşı kullanılamayacağı ve/veya güçlendirilmesinin gerekli olduğu tespit edilen kamu okul ve hastanelerinin yeniden hizmete kazandırılması maksadıyla döviz kurlarındaki dalgalanmaların yaratacağı olumsuz etkilerini azaltmayı amaçlıyor.

Türk Lirası cinsinden yapılan keşif bedellerinin, keşif raporlarının düzenlendiği tarihteki KKTC Merkez Bankası döviz satış kuru esas alınarak ihale bedeli döviz cinsine çevrilmesini düzenleyen kararnameye göre, kararname kapsamında yeniden yapılması veya güçlendirilmesi gereken kamu okul ve hastane binalarının ihale dokümanlarında ihale bedeli döviz cinsinden belirlenecek. Ödemeler, faturanın düzenlendiği tarihteki KKTC Merkez Bankası döviz satış kuru üzerinden hesaplanarak Türk Lirası cinsinden yapılacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam