DOLAR 30,9724 0.19%
EURO 33,4776 0.07%
GBP 39,1107 0.16%
ALTIN 2.019,310,37
BITCOIN 1580763-1,49%
DAÜ’de ilk ders Tatar’dan…

DAÜ’de ilk ders Tatar’dan…

ABONE OL
30 Ekim 2023 14:20
DAÜ’de ilk ders Tatar’dan…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) 2023-2024 Akademik Yılı açılış törenine katılarak geleneksel ilk dersi verdi.

Tatar, Türkiye ve Azerbaycan da dahil olmak üzere üniversitelerden aldığı davetlere mümkün olduğunca icabet ederek, Kıbrıs meselesi ve Kıbrıs davasını anlatma görevini yerine getirdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar,  ”Biz bu davayı hem ana vatanda, hem de uluslararası alanda anlatmak durumundayız çünkü büyük  bir haksızlıkla karşı karşıyayız. Rum tarafı tanınmış olduğu için her yere gidip konuşabiliyor. Maalesef bizlerden bu hak inkar ediliyor. Dünyanın adaleti bu kadar. Biz de çeşitli kanallarla ve arayışlarla sesimizi, bilgi ve görüşlerimizi paylaşmak suretiyle bu eksikliği gidermeye çalışıyoruz.”  dedi.

"MİLLİ SİYASET KIBRIS’IN KUZEYİNDE BİR TÜRK DEVLETİDİR.”

Cumhurbaşkanı olarak en büyük görevinin Kıbrıs meselesini dünyaya anlatmak olduğunu söyleyen Tatar,  Türkiye ile geliştirdikleri yeni siyasetin iki devletli siyaset olduğunu çünkü 1960’ta denenen federasyon çözümünün uzun süre ayakta kalamayacağını yaşayarak öğrendiklerini kaydetti.

Rumların bütün niyetinin adayı Yunanistan ile birleştirmek olduğuna işaret eden Tatar, “Bizim Türkiye ile yürüttüğümüz milli siyaset ise Kıbrıs’ın kuzeyinde bir Türk devletidir.” dedi. Tatar, bu Türk devletinin varlığının Kıbrıs Türk halkının toprağındaki kara ve hava sahasındaki egemenlik hakları, ulusal egemenliğinin sürdürülmesi ve egemen olarak yoluna devan etmesi açısından önemini vurguladı.

“Alternatif, ya devletten vaz geçip, Rum’a yama olmak, ya da bu şekilde KKTC’yi güçlendirip geleceğe umutla yürüyebilmek.“ diyen Tatar, “Hep inandığımız yolda, hiç pes etmeden, vazgeçmeden, hiçbir zaman yalpalamadan, bu  mukaddes yolda yürüyüp en sonunda haklı olduğumuz noktaya ulaşmak erdemin gereğidir.“ şeklinde devam etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, ekonomik zorluklar olabileceğini çünkü Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyon ve ambargoların devam ettiğini belirterek, zaman içerisinde bu sıkıntıların aşılabileceğine olan inancını dile getirdi.

Tatar, DAÜ’yü ve turizmi örnek göstererek zaman içinde bu izolasyonların aşılabileceğini söyleyerek, son 40 yılda ülkede çok büyük başarılar elde edildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, ülkenin alt yapısı, limanlar, hava alanları, oluşan sermaye, turizm ve diğer sektörlerde yaşanan gelişmelerle KKTC’nin dünyadaki tanınırlığı ve kabul edilebilirliğinin zaman içinde arttığını söyledi. 

Gazze’de yaşananlarla insanlığın ne halde olduğunun görüldüğünü belirten  Tatar, insanlığa sahip çıkmanın önemini vurguladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam