DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
GBP 39,4560 0.03%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15917281,74%
Cumhurbaşkanı Tatar’dan turizm sektörüne ilişkin önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Tatar’dan turizm sektörüne ilişkin önemli mesajlar

ABONE OL
25 Kasım 2023 16:36
Cumhurbaşkanı Tatar’dan turizm sektörüne ilişkin önemli mesajlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği’nin (KITSAB) 33’üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katıldı.

Genel kurulda yaptığı konuşmada, ekonomik getiri bakımından turizmin ülkenin lokomotif sektörü olduğuna dikkat çeken Tatar, şunları kaydetti:

Turizm denildiğinde akıllara deniz, güneş, kum gelse de, ülkenin tarihi ve kültürü de önemli ve farklı turizm modelleri de ülkede gelişiyor.
Turizm faaliyetlerinin yürütülmesi için insan kaynağının önemli. Turizm ile bağlantılı birçok yan sektör de mevcut.
Turizmde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bir markadır ve bilinirliği de artmıştır.
Devletin yaptığı tanıtımlar yanında büyük oteller ve diğer turizm işletmeleri de tanıtım çalışmaları yapmaktadır.
Turizmde yapılan yatırımlar küçümsenemez. İstikrar önemlidir. İstikrar; barış, huzur ve güvendir. Bunlar turizme hizmet ediyor. Dünyanın birçok ülkesinde bu konularda sorunlar yaşanmaktadır. Kıbrıs adasında 1974 yılından beridir barış, huzur ve güven olmasından dolayı turizmde yatırımlar yapılmaktadır ve ülkeye turist gelmektedir.
Pandemi döneminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güvenli bir ülke olduğu ispatlandı, sağlık sistemi başarıyla sınavdan geçti.
Sağlık turizmi için 45 farklı ülkeden temsilci ülkeye geldi ve ortak çalışabileceklerini bana ilettiler. Hastanelerin ve sağlık sisteminin gelişmesiyle sağlık turizmi konusunda potansiyel de ortaya çıktı.
Turizmde bazı sıkıntılar olabilir. Hiçbir zaman karamsar olmadım. Ülkede turizm potansiyeli ve yetişmiş elemanlar var. Turizme bağlı farklı sektörlerde, insan kaynağımız var. Sıkıntıları aşacağız.
Turizmde Kıbrıs Rum tarafının yaptığı engellemeleri kınıyorum. Kıbrıs’ta bir antlaşma isteniyorsa, Kuzey’de komşuları olduğunu kabul edecekler.
Otellerdeki konaklamaların yanında konaklamaların evlerde gerçekleştiği eko turizm faaliyetleri de yapılıyor. Devlet bu faaliyetleri kayıt altına alıp, vergisini de almalı.
Arıtma ve çevre konusunda devlet üzerine düşen sorumluluğu yerine getirip, doğal zenginlikleri korumalı. Gelecek nesillere bu güzellikler aktarılmalı.
Ercan Havaalanı’nın yeni terminal binası ve pistinin faaliyete geçmesiyle ülkeye daha çok turist ve büyük uçakların gelecek ve uçak biletlerinin fiyatları da düşecek.
Pandemi öncesi ülkeye gelen turist sayısı yakalandı. Turist sayısının 2 buçuk milyonun ve konaklama süresinin 5 güne yükseltilmesi gerekiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam