DOLAR 32,5933 0.35%
EURO 34,8180 0.19%
GBP 40,3890 -0.55%
ALTIN 2.508,230,96
BITCOIN 20982632,92%

Çavuşoğlu: Kıbrıs’ta Çözüm Sağlanabilir

ABONE OL
30 Mayıs 2015 11:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

NTV’de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, Eğit-Donat Programı’nın başladığını hatırlatarak, Türkiye’nin eğit-donat konusunda ABD ile birlikte karar verdiğini, eğitilip donatılan insanların ikinci aşamada bölgeye güvenli girişinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Bölgeye giriş yapılacak noktaların belirlenmesi, korunması, danışmanlık yapılması gibi konuların ilgili ekipler tarafından görüşüldüğünü belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Eğitip donatacağınız insanların belli vasıflara sahip olması lazım. Askerler kendi aralarında bu çalışmaları yapıyorlar. Bu süreç başladı, yaptığımız anlaşmaya göre bir yıl içinde 2 bin civarında kişinin eğitilip donatılması öngörülüyor. DAEŞ konusunda ABD ile aynı düşünüyoruz, bir terör örgütüdür ve bu terör örgütlünün yok edilmesi lazım. Her şeyden önce Türkiye için tehdittir, sınırımızın hemen ötesinde bazı kapıların diğer tarafını onlar kontrol ediyor”

 “IRAK’TA YEREL HALKIN KAZANILMASI GEREKİR”

“Irak’ın bugün gerçek anlamda bir ordusu yok, güvenlik gücü yok” diyen Çavuşoğlu, Şii ordusunun bir günde Musul’u terk ettiğini hatırlatarak, Irak’ta yerel halkın kazanılması gerektiğine dikkati çekti.

Çavuşoğlu, Irak halkının DAEŞ ile mücadele etmesine ve kendi topraklarını savunmalarına imkan verilmesi gerektiğini, ordunun bu yapılanmayla Irak topraklarını koruyamayacağını ve yeniden yapılanması gerektiğini belirterek, “Belli bir etnik ya da mezhepsel grubu savunmaya çalışan güçler, zoru gördüğü zaman çekiliyorlar. Irak’ın sıkıntısı bu, gönüllü gruplar ve Şii milisler var. Bunlarla bir yere varılmaz, bunlar yerel halka da zulmetmeye başladı, mezhepçilik yapıyorlar. Bizim de karşı olduğumuz bu” diye konuştu.

“GÜÇLÜ BİR MISIR İSTİYORUZ”

Mısır’da Mursi’nin idam kararına ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, Mursi ve diğerlerinin idam cezasına çarptırılması, çok sayıda siyasi mahkumun olması, muhalif olan herkesin yeraltına itilerek marjinalleştirmeye çalışılmasından endişe duyduklarını ve birçok platformda bu konuyu gündeme getirdiklerini ifade etti.

“Bu rejim Mısır’ı felakete götürüyor. Biz güçlü bir Mısır istiyoruz, istikraralı bir Mısır istiyoruz, ekonomisi askeri güçlü olsun istiyoruz” diyen Çavuşoğlu, bir gün dışarıdan yardım kesildiğinde çökecek bir Mısır olduğunu söyledi.

TUNA-1 GEMİSİNE YAPILAN SALDIRI

Libya açıklarında saldırıya uğrayan Türk şirketine ait Cook Adaları bandıralı ‘Tuna-1’ isimli kuru yük gemisiyle ilgili bir soru üzerine de Çavuşoğlu, Kuveyt’teki görüşmelerde Libyalı yetkililerin özür dilediğini söyledi. Sivil bir gemiye uyarı yapılmadan karadan ve havadan saldırılmasını “barbarca bir yaklaşım” olarak nitelendiren Çavuşoğlu, Kuveyt’te yapıcı bir görüşme yaptıklarını ve gerekli mesajları verdiklerini kaydetti.

MYANMAR

Myanmar’daki Arakanlı Müslümanların durumuna da değinen Çavuşoğlu, “Maalesef Myanmar’daki, Arakan’daki Müslümanlar zor durumda. Myanmar nezdinde sürekli temaslarımızı sürdürüyoruz. Orada ekiplerimiz var, ülkeyi terk etmek zorunda kalanlara da yardım ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin yardım gönderme ve toplantılara katılma talebinde bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, Malezya ve Endonezya’nın göçmenlere sahip çıkacağı açıklamasını hatırlatarak, Türkiye’nin de her türlü desteği vereceğini söyledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam