DOLAR 30,9823 0.22%
EURO 33,4920 0.12%
GBP 39,1389 0.22%
ALTIN 2.020,680,45
BITCOIN %
Binler Adıyaman’a “adalet” için haykırdı, MYK Haber duygusal anlara tanıklık etti

Binler Adıyaman’a “adalet” için haykırdı, MYK Haber duygusal anlara tanıklık etti

ABONE OL
2 Aralık 2023 11:40
Binler Adıyaman’a “adalet” için haykırdı, MYK Haber duygusal anlara tanıklık etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye'de 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sırasında Gazimağusa Türk Maarif Koleji Yıldız Kız ve Erkek Voleybol kafilelerinin konakladığı Adıyaman'daki İsias Hotel yerle bir oldu.

Oteldeki 39 kişilik KKTC kafilesinden, 3 veli ve 1 öğretmen kendi imkanlarıyla enkazdan sağ kurtulurken, 26 öğrenci, 4 öğretmen ve 5 veli olmak üzere 35 kişi yaşamını yitirdi. Toplam 72 kişi İsias enkazında can verdi.

Depremin üzerinden üzerinden neredeyse 10 ay geçti.

Acılarını yüreklerine gömen aileler, ilk günden itibaren adalet için mücadelelerini sürdürüyor.

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı, geçtiğimiz ay soruşturmasını tamamlayarak, hazırladığı iddianameyi 17 Kasım'da Adıyaman 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu.

İddianamede, 5'i tutuklu 11 sanık hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıl 8'er aydan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Kayıp yakınları ise sanıkların "olası kast"tan yargılanmasını istiyor.

Olası kast durumunda her kayıp için ayrı bir ceza veriliyor. Ancak bilinçli taksirde tek bir ceza verilme durumu söz konusu. Bu da sanıkların alacağı cezayı ve yatacakları süreyi farklı kılacak.

İddianameye giren bilirkişi raporunda, binanın proje yapı ve denetleme aşamalarındaki eksikliklere, kullanılan malzemelerin kalitesizliği ve yetersizliğine, binanın izin aşamasında usulsüzlük ve hukuka aykırılık olduğuna işaret ediliyor.

Mahkemenin iddianameyi kabul veya iade konusunda tanınan 15 günlük süresi dün sona erdi. 

YeniBakis Haber'in bilgi aldığı Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, "Mahkemenin kararı henüz bize gelmedi. An meselesidir. Pazartesi ya da salı günü gelmesini bekliyoruz." dedi.

Mahkemenin iddianameyi kabulü durumunda ilk duruşma gününü de hemen belirlemesi bekleniyor.

Deprem sonrasında Kıbrıs Türk Barolar Birliği, ailelere hukuksal katkı sağlarken, Cumhuriyet Meclisi’nde de her parti ve bağımsız vekillerden oluşan özel komite oluşturuldu ve Türkiye’deki yargı süreci her safhası yakından takip edildi.

Türkiye'de de konu yakından takip ediliyor. Son olarak önceki gün İçişleri Bakanı Dursun Oğuz'un ziyaret ettiği Türkiye Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yargı sürecinin devam ettiğini ve sorumluların yargı huzurunda hesap vereceklerini söyledi. Bakan Tunç, "Yargının en doğru kararı vereceğini ümit ediyoruz. Yargıya güveniyoruz. Tabii Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bu yavrularımızın ailelerinin büyük bir acı yaşadıklarını biliyoruz, hissediyoruz. Onların acısı bizim de acımız. Onların acılarını bir kez daha paylaşıyoruz. Tabii gidenleri geri getirmek mümkün değil ama onların hatırasını yaşatmak, özellikle vefatlarına neden olanlar noktasındaki yargısal süreci takip etmek bizim görevimiz. Kamuoyu vicdanını rahatlatacak bir karar, bir sonuç çıkacaktır. İsias Davası'nda şampiyon meleklerimizin vefatlarında kusuru olanlar elbette ki yargı huzurunda gerekli hesabı verip cezalarını da çekeceklerdir. Bütün takibimiz bu yönde." dedi.

Depremde canlarını yitiren ailelerin kurduğu Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği öncülüğünde binler, mahkemesi süreci öncesi Gazimağusa'dan Adıyaman'a adalet için çağrı yaptı.


Binlerce kişi “Adalete Işık Tut” sloganıyla ve meşalelerle “Şampiyon Melekler” için ve deprem suçlularının olası kastla yargılanması talebiyle yürüdü.

Perşembe akşamı Gazimağusa’yı meşalelerle aydınlatan binlerce kişi, 11 sanığın olası kastla yargılanmasını taleplerini haykırdı. Gazimağusa Türk Maarif Koleji önünden başlayan yürüyüş ilçenin simgesi olan Zafer Anıtı’nda tamamlandı.

Yürüyüşe aileler başta olmak üzere, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi parti başkan ve temsilcileri, öğrenciler, aileler ve ülkenin farklı bölgelerinden gelen vatandaşlar katıldı.

Eylem sırasında meşalelerle "Adalet" yazıldı. 

Hukukçular yürüyüşe cübbeleriyle katılırken, Gazimağusa Türk Maarif Koleji öğrencileri “İsias Ortak Davamız” pankartını taşıdı.

Yürüyüşün sonunda Şampiyon Melekler için taşınan meşaleler Zafer Anıtı’nın etrafına bırakıldı.

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Karakaya, burada yaptığı konuşmada “Esas şimdi başlıyor” diyerek, “Gerekirse adalet yerini bulana dek, dünyanın her yerinde ve son nefesimize kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz …” şeklinde konuştu.  Konuşmasını 6 Şubat’ta kaybettikleri öğrencilerin, öğretmenlerin ve velililerin adını çağırıp yoklama alarak tamamlayan Karakaya, gözyaşlarını tutamayan kalabalığa, “Ağlamak yok, mücadeleye devam” diyerek seslendi.

Karakaya’dan sonra Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı da açıklama yaptı.

Yürüyüşü takip eden YeniBakis Haber ekibi de, acılı ailelere, vatandaşlara ve yetkililere mikrofon uzattı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam