DOLAR 31,3229 0.28%
EURO 33,9121 0.12%
GBP 39,6028 0.12%
ALTIN 2.061,650,44
BITCOIN 1924242-1,76%
Asgari ücretle ilgili tartışmaları “gereksiz” bulan Arhun’un sözleri tepkilerin odağında…

Asgari ücretle ilgili tartışmaları “gereksiz” bulan Arhun’un sözleri tepkilerin odağında…

ABONE OL
7 Aralık 2023 11:05
Asgari ücretle ilgili tartışmaları “gereksiz” bulan Arhun’un sözleri tepkilerin odağında…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

– Ramazan Adnan

Özel sektör ve kamu çalışanlarının gözü yapılacak maaş artışlarına çevrilmiş durumda. 

Resmi rakamlara göre kasım ayı enflasyonu yıllık bazda 81.99 olarak açıklandı. 5 aylık hayat pahalılığı oranı da yüzde 40.84 oldu. Aralık verileri ile birlikte 6 aylık hayat pahalılığı oranı netleşecek. Tahminler ise en fazla yüzde 43-44 bandında…

Kamu çalışanı ve emeklisi çıkacak hayat pahalılığı oranında artış alacak. Özel sektörün durumu ise belirsiz.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, yeni yılın ilk asgari ücretini belirlemek üzere ilk toplantısını 28 Kasım'da gerçekleştirmişti. 

Maliye Bakanı Dr. Özdemir Berova, Ocak ayında kamu maaşlarına yüzde 48.5 buçuk oranında hayat pahalılığı uygulanacağını açıklamıştı.

İşçi kanadı artış için bu açıklamayı referans gösterip, yüzde 50 oranını telaffuz ederken, işveren ise yüzde 34'ü işaret etti. İkinci toplantının zamanı henüz belli değil.

Konuyla ilgili hararetli tartışmalar sürerken, komisyonda işveren kanadını temsil eden İşverenler Sendikası Asbaşkanı Metin Arhun, dün BRT'de yaptığı açıklamayla eleştiri oklarını üzerine çekti. Arhun, şu görüşleri dile getirdi:

Bu ülkede işsizlik de yoktur açlık da. Çok rahat bir ülkeyiz. Asgari ücret ve maaş konusu ile ilgili gereksiz tartışmalar yaşanıyor.
Çalışanlar kendi durumuna bakıyor, maaşlarını gözden geçiriyor; az buluyor. Konuyu işverenine açıyor; ‘Benim maaşım düşük kaldı artıralım’ diyor ve huzuru kaçıran gereksiz tartışmalar yaratıyor.
İşgücü bizde hareketli. Kıbrıs pasaportu olanlar için konuşuyorum; beğenmiyorsa aldığı ücreti, Avrupa’ya gidip çalışabilir.
Bu şartlarda niye asgari ücretle uğraşıyoruz? Bakın ne güzel iş sorunu yok, işsiz de yok. Niye asgari ücreti tartışıyoruz? Bırakın serbest piyasaya bunu, belki de daha iyi olacak
Devlet olarak İstatistik Kurumu bu oranı açıkladı özel sektöre de bunu vereceğim neden diyorsun? Çok müdahil olmayacaksın bu konuya. Vereceksen kamuya ver. Burada konuştuğumuz özel sektör. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum.

HAK-SEN'DEN TEPKİ: HESAPSIZ KİTAPSIZ RAHAT BİR HAYAT YAŞAYAN METİN BEY GİBİ İNSANLAR AÇIN HALİNDEN ANLAMAZ

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAK-SEN),  İşverenler Sendikası Asbaşkanı Metin Arhun’un bu açıklamalarına sert bir dille tepki gösterdi.

HAK-SEN, “Metin Arhun gibi bir kişinin, ülkede elde ettiği ayrıcalıklı konumdan bakarak, asgari ücret hakkında atıp tutması, asgari ücretle geçinmeye çalışan insanlarla ilgili ahkam kesmesi ve ülkede herkesin çok rahat yaşadığını zannetmesi normaldir. Sıradan bir akşam, yemek yediği mekanda asgari ücretin kat bekat fazlasını gözünü kırpmadan harcayan ve hesapsız kitapsız rahat bir hayat yaşayan, Metin Bey gibi insanlar bu ülkede elbette vardır ve onlar için ülkenin çok rahat bir ülke olduğu da gerçektir.” ifadelerini kullandı.

“Ancak ülkenin gerçeği bu azınlık ve ayrıcalıklı gruptan ibaret değildir. Elektrik, su ve gaz harcamalarıyla maaşını tüketip, bir ay boyunca olmayan parayla geçinmek zorunda kalan emekçiler de bu ülkenin gerçeğidir. Ay başında kirasını ve faturalarını ödediği zaman maaşı tükenen insanlarımızın sayısı, bu ülkede Metin Beylerden daha çoktur ve bu insanlar da en az Metin Beyler kadar ‘insanca yaşama’ hakkına sahiptir.” denilen açıklamada, tokun açın halinden anlamamasına şaşırmamak gerektiği belirtildi.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun 5'i devlet, 5'i işçi, 5'i de işveren temsilcilerinden oluşan 15 üyesi bulunuyor.

Açıklamada, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda; devlet, işveren ve asgari ücretle çalışmayan kesimi temsil eden bir sendikamız bulunurken, asgari ücretle çalışan özel sektör emekçilerinin masada temsil edilmiyor olması, asgari ücretlinin kaderinin, temsil edilmediği bir masada belirleniyor olmasıdır.” denildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun bir an evvel lağvedilmesi gerektiğini kaydeden HAKSEN, “Asgari ücretlinin söz hakkı olmayan bir masada, emekçinin kaderini belirleme ısrarından vazgeçilmeli, Asgari ücret kamudaki en düşük maaşa sabitlenmelidir. Bu sayede kamudaki artış miktarları düzenli olarak asgari ücrete yansıyacak, emekçinin kaderi Metin Beyler gibi “çok rahat ve güzel bir ülkede yaşayanların” iki dudağı arasında olmaktan çıkacaktır.” ifadelerine yer verdi.

ASGARİ ÜCRETTE SON DURUM

Ülkede asgari ücret 1 Temmuz'dan bu yana aylık brüt 18 bin 103, net 15 bin 750 TL olarak uygulanıyor. 

Temmuz'da asgari ücrete artış miktarı yüzde 33.47 olmuştu.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), son olarak ekim ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırının bir önceki aya göre 398 TL birden artarak, 17 bin 472 TL'ye yükseldiğini duyurmuştu.

Ülkede yıllık enflasyon kasım ayında yüzde 81.99 olarak açıklanmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam