DOLAR 31,0032 0.29%
EURO 33,5383 0.26%
GBP 39,1698 0.31%
ALTIN 2.023,180,57
BITCOIN 1578989-2,12%
Apple’ın yeni yapay zekâ modeli: Sadece komut vererek fotoğraf düzenleyebilirsiniz

Apple’ın yeni yapay zekâ modeli: Sadece komut vererek fotoğraf düzenleyebilirsiniz

ABONE OL
8 Şubat 2024 09:50
Apple’ın yeni yapay zekâ modeli: Sadece komut vererek fotoğraf düzenleyebilirsiniz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Apple, yapay zekâ teknolojileri konusunda Google ve Microsoft'un biraz gerisinde kaldı.

Bu şirketler ile OpenAI, yapay zekâ destekli teknolojilerini çoktan kullanıcılara ulaştırdılar.

Bu konudaki çalışmalarını sürdüren Apple, GitHub üzerinden yaptığı paylaşım ile yeni yapay zekâ modelini gözler önüne serdi.

Daha çok görsellerle ilgili olan MGIE veya MLLM olarak anılacak bu yapay zekâ modeli, kullanıcılara etkileyici bir deneyim sunacak gibi görünüyor.

SADECE KOMUT VERMEK YETERLİ

Fotoğraflar üzerinde düzenleme yapan kullanıcılar için hayat kolaylaştırıcı bir teknoloji olacak MLLM, en basit anlatımı ile sadece ne yapmak istediğinizi tarif ederek bir görüntü üzerinde düzenleme yapılmasını sağlıyor.

Vereceğiniz komutlarla bir görüntü üzerine eklemeler yapabilecek, parlaklık değerini artırabilecek veya arka planda bulunan nesnelerden kurtulabileceksiniz.

MLLM'nin yetenekleri bunlardan ibaret değil. Bu yapay zekâ modeli ile bir görüntünün yeniden boyutlandırılması, bir bölümünün kesilmesi, döndürülmesi veya filtreler eklenmesi de mümkün olacak.

Kullanıcı, tüm bu süreçte hayalindeki komutu yapay zekâya metin olarak belirtecek. Geriye kalan kısım, yapay zekânın sorumluluğunda olacak.

Apple'ın henüz geliştirme aşamasında olan ve Kaliforniya Üniversitesi bünyesinde çalışan bilim insanlarıyla ortak olarak geliştirdiği yapay zekâ modeli, GitHub üzerinden yayımlandı.

İOS 18'DE YER ALMASI OLASI

Dileyenler, buradaki bağlantı üzerinden yapay zekâ modeline ulaşabiliyorlar. Henüz Python üzerinde çalışan modelin son kullanıcıya nasıl ulaşacağı şimdilik belli değil.

Ancak Apple CEO'su Tim Cook, iOS 18'e atıfta bulunarak, önemli açıklamalarda bulundu.

Bu açıklamada, yapay zekâ odaklı özelliklerin yıl sonuna doğru kullanıcılarla buluşacağı belirtildi.

Bu durum yapay zekânın, yaklaşmakta olan iOS 18'e entegre edilebileceğini düşündürtmekte, ancak böyle bir şey olup olmayacağını zaman gösterecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam