DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
GBP 36,7790 0.63%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11400901,72%
Akansoy’a göre Erdoğan’ın “KKTC tanınsın” çağrısı slogan: Türk tarafı BM çizgisinden çıkmamalı
  • Yeni Bakış Gazetesi
  • KIBRIS
  • Akansoy’a göre Erdoğan’ın “KKTC tanınsın” çağrısı slogan: Türk tarafı BM çizgisinden çıkmamalı

Akansoy’a göre Erdoğan’ın “KKTC tanınsın” çağrısı slogan: Türk tarafı BM çizgisinden çıkmamalı

ABONE OL
21 Eylül 2023 13:30
Akansoy’a göre Erdoğan’ın “KKTC tanınsın” çağrısı slogan: Türk tarafı BM çizgisinden çıkmamalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Asım Akansoy, BRT’de Aziz Karaaziz’in hazırlayıp sunduğu "Manşet +" programında Kıbrıs konusunda gelinen son durumu değerlendirdi.

New York’taki BM Genel Kurul toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanlığı’nda siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantı hakkında konuşan Asım Akansoy, toplantıda CTP’nin görüşlerini yeniden aktarma fırsatı bulduklarını söyledi. Kıbrıs sorununa dair tezleri belirlerken dünyaya karşı bir tavır içinde olunmaması gerektiğini belirten Akansoy, “BM Genel Sekreterinin ortaya koyacağı yaklaşımları dikkate almak lazım.” dedi.

"BM GÜVENLİK KONSEYİ KARARLARI BELİRLEYİCİDİR"

"Kıbrıs Türk halkının içinde bulunduğu durumun sürdürülemez" olduğunu savunan Akansoy, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik hareket edilmesi ve bu görüşmelerde Türk tarafının BM çizgisinden çıkmaması gerektiğini ifade etti. Sloganlarla bir yere varmanın mümkün olmadığını, adil, eşit federal bir çözüm istediklerini dile getiren Akansoy, Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaları büyük bir şaşkınlıkla izlediğini belirtti. 

"KKTC TANINSIN' ÇAĞRISI BİR SLOGAN"

Geçmişteki müzakere süreçlerinde büyük kazanımlar elde edildiğini anımsatan Asım Akansoy, bu zeminin üstüne basarak ilerlemek gerektiğini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın (Recep Tayyip Erdoğan) BM Genel Kurulu’nda “KKTC tanınsın” yönündeki çağrısını değerlendiren Akansoy, “Bu sadece bir slogan, nasıl olacak? Azerbaycan neden burada bir ticaret ofisi açamadı? Çünkü ulusal çıkarlar diye bir şey var. Küresel bir dünya var, uluslararası ilişkilerde her devletin kendi çıkar ve bu bağlamda ilişkileri var” dedi.

“BM GENEL KURULU'NDA YAPILAN KONUŞMA, ÇÖZÜMSÜZLÜK ÇÖZÜMDÜR SİYASETİDİR”

“BM Genel Kurulu'nda yapılan konuşma, çözümsüzlük çözümdür siyasetidir. Ne yazık ki bir adım önde olmaktan, bu noktaya gelindi.” diyen Akansoy, Kıbrıslı Türk toplumunun ayrılıkçı bir siyaseti kabul etmesinin veya savunmasının söz konusu olmadığını belirtti.

CTP Genel Sekreteri Akansoy, Kıbrıslı Türklerin kendi görüşlerini yansıtma, kendi kararlarını alma kapasitesine sahip olduğunu belirterek, bu tür söylemlerin Kıbrıs Türkünü bir yere taşımayacağını da savundu.

“BM GÜVENLİK KONSEYİ’NİN KKTC’Yİ TANIMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Adada mevcut bölünmüşlük durumunun devamı halinde kaybedenin Kıbrıslı Türkler olacağı görüşünü ifade eden AsımAkansoy, “Kıbrıslı Türklerin kazanacağı nokta, uluslararası hukuka dahil olunacak noktadır. Kendi kimliğiyle, devlet yapısıyla, kurumlarıyla halkıyla her şeyiyle…” dedi.

"BM Genel Kurulu’nun KKTC’yi tanımasının söz konusu olamayacağını" savunan Akansoy, “Türk tarafının şu an ortaya koyduğu önermeler de kabul gören önermeler değildir. Türk dünyasında bile gözlemci üye statüsündeyiz. Bir açılım olmuş olsa, bir hamle olsa bunu tartışalım ama yok. Eğer bizim için çözüme ulaşmak ivedi bir konu ise hassasiyetlerimizi ortaya koyup BM Genel Sekreteri’nin tezlerinden kopmamak lazım.” dedi.

“SONUÇ ODAKLI SÜREÇ OLMASI LAZIM”

Başlaması muhtemel bir müzakere sürecinin sıfırdan değil, 2017’de kalınan yerden başlaması gerektiğini ifade eden Genel Sekreter Asım Akansoy, “Bu masa bugün değilse yarın kurulacak. Ben BMGK kararları çerçevesinde masaya oturulacağına inanıyorum. Bu masadan, Kıbrıslı Türklerin hak ve çıkarlarının korunarak ilerlenmesi, bölünmek için değil sürdürülebilir bir yapı için çalışılması önemlidir.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam