DOLAR 31,0928 0.33%
EURO 33,7184 0.22%
GBP 39,4996 0.35%
ALTIN 2.026,330,48
BITCOIN 1585151-0,63%
Adıyaman’da yıkılan Grand İskender Oteli’nde belediye yetkilileri kusurlu bulundu

Adıyaman’da yıkılan Grand İskender Oteli’nde belediye yetkilileri kusurlu bulundu

ABONE OL
6 Şubat 2024 17:25
Adıyaman’da yıkılan Grand İskender Oteli’nde belediye yetkilileri kusurlu bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye'de Kahramanmaraş merkezli depremlerde Adıyaman'da yıkılan Grand İskender Oteli'nin bilirkişi raporu çıktı.

ÜÇ BELEDİYE YETKİLİSİ "TALİ KUSURLU"

Ankara Gazi Üniversitesi tarafından hazırlanan bilirkişi raporlarında 07.06.1988 tarihli 03/44 sayılı yapı ruhsatına göre, dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Erdem, Fen İşleri Müdürü Mithat Solgun, Ruhsat Büro Şefi Ömer Ünlü "tali kusurlu" sayıldı.

Aynı raporda dönemin yapı sahibi Salih Serdaroğlu ise "asli kusurlu" sayıldı.

7 katlı Grand İskender Otel 'de 5 kişi hayatını kaybetmişti.

DEPREM YÖNETMELİĞİNE UYULMAMIŞ

Ayrıca raporda, otelin afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkındaki yönetmeliğine uyulmadığı yazıldı. Raporda, "En küçük kolon boyutunun 25 santimetreden az olamaz kıstasına uyulduğu, kolonlarda minimum donatı oranlarının 0.01 değerine uygun olduğu, en küçük kiriş kesitinin 25 santimetreden az olamaz kıstasına uyulmadığı, etriye aralıklarının projenin çok üstünde olduğu ve kanca açılarının kontrol edilmediği ve etriye sıklaştırılmasının yapılmadığı görülmektedir." denildi.

"BU RAPOR DİĞER YARGILAMALARA DA ÖRNEK TEŞKİL EDECEK"

Otelde ölen Hıfzı ve Lezgin Menteşe kardeşlerin avukatı Nazan Akça Subaşı, İhlas Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Adıyaman'da herkesin bildiği Grand İskender Oteli'nin bilirkişi raporu ortaya çıktı. İlk defa bir bilirkişi raporunda belediye başkan yardımcısının, belediye görevlilerinin sorumlu olduğuna açıkça yer verildi. 6 Şubat depremlerinde maalesef binlerce kişi hayatını kaybetti. Bütün raporlarda inşaat mühendislerine veya başka birisine sorumluluk yüklendi. Ancak ilk kez denetim yapması gereken kamu görevlilerine sorumluluk yüklendi. Daha önce böyle bir rapor hiç duymadık. Ancak bu sefer elimizdeki raporda dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Erdem, Fen İşleri Müdürü Mithat Solgun, Ruhsat Büro Şefi Ömer Ünlü kusurludur diye rapor çıktı. Bu da ülkemizde devam eden yargılamalara örnek teşkil edecektir." 

"BELEDİYE GÖREVLİLERİ DE KUSURLUYSA DAVALARA EKLENECEK"

Rapor sayesinde yargılamaların da önünün açılacağını aktaran Subaşı, "Bu rapor sonrasında artık açık açık belediye görevlileri de kusurluysa tespit edilip devam eden davalara eklenecektir. Bu emsal bir rapordur. Şimdiye kadar gelen raporlarda hep müteahhit, yapı denetim firması sorumlu denildi. Bu rapor diğer yargılamalara da örnek teşkil edecek" dedi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam